25/05/2011

Kısa Kısa...

Airbus Military, C-295 nakliye uçağının, havadan erken ihbar ve kontrol türevi üzerinde çalışıyor. İlk prototip inşa halinde ve Haziran ayında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanıyor. 4 - 6 operatör konsolunun bulunacağı uçakta kullanılacak radar için henüz bir karar alınmış değil.

İsveç ABD'den $546 milyon tutarında 15 adet UH-60M BlackHawk satın alıyor. Helikopterler sıhhî tahliye, arama & kurtarma ve genel maksat görevlerinde kullanılacaklar. Bu sipariş ile birlikte İsveç, UH-60M'nin Avrupa'daki ilk kullanıcısı oldu.

Pakistan ile ikinci paket 50 adet JF-17'nin ortak üretimi için sözleşme görüşmeleri yürüten Çin, ilk uçakların birkaç hafta içinde teslim edilebileceğini bildirdi. Paketin toplam malî tutarının yaklaşık $1 milyar dolayında gerçekleşmesi ve Pakistan'ın uzun vadede toplam 150 ila 250 civarında JF-17'yi envantere alması bekleniyor. Pakistan ayrıca bir ya da iki filo J-10A alımı ile de ilgileniyor.

Filipinler, 2010'ların sonuna kadar bir adet denizaltı satın almayı planlıyor. "Sail Plan 2020" strateji planı çerçevesinde bir ihtiyaç tanımlama çalışması yürüten Filipinler Deniz Kuvvetleri ayrıca, Endonezya'dan LPD tipi amfibik gemi alımı üzerinde de duruyor.

Yeni Zelanda Savunma Bakanı Wayne Topp, Yunanlı mevkidaşı Evangelos Venizelos'u ziyaret etti. İkilinin görüşmesinde ele alınan konuların başında, her iki ülke deniz kuvvetlerinde de hizmette bulunan MEKO 200 sınıfı firkateynler ile ilgili işbirliği yer alıyor. İşbirliği olanaklarının araştırılması için bu sene içinde Yunan Deniz Kuvvetleri'nden bir heyet, Yeni Zelanda'ya gidecek.

Güney Kore'deki Korea Institute for Defense Analysis adlı düşünce kuruluşu, ülkenin denizaltı inşa kapasitesine ilişkin yayınladığı bir raporda, ülkedeki teknoloji altyapısının KSS-3 projesini gerçekleştirmek için yeterli olmadığnı iddia etti. Güney Kore'nin savunma tedarik makamı olan Defense Acquisition Program Administration'a (DAPA) sunulan raporda, ülkede KSS-3 denizaltısını teşkil eden parça ve altsistemleri üretecek sayı ve kabiliyette sanayi kuruluşu bulunmadığı, yıllardır yurtdışı lisansı ile denizaltı inşası gerçekleştirilmesine rağmen teknoloji ve tecrübe açısından gerekli seviyede olunmadığı ifade edildi. Güney Kore'nin iki ana askeri gemi inşa şirketi olan Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) ile Hyundai Heavy Industries (HHI), son 4 yıldır, 3,500t sınıfı konvansiyonel tahrikli KSS-3 denizaltının geliştirilmesi için çalışıyorlar.

Israel Aircraft Industries (IAI), Jumper isimli karadan karaya güdümlü füzenin deniz platformlarından fırlatılan ve Marine Jumper adı verilen türevini IMDEX 2011 fuarı sırasında tanıttı. 60km menzile kadar kullanılabilen Jumper'ın deniz türevi, VLS dikey lançerden fırlatılıyor. VLH (Vertical Launcher Hive) adı verilen lançer modülünde 8 adet füze taşınabiliyor. Füzenin 60km menzile 30kg harp başlığı taşıyan ile 45km menzile 45kg harp başlığı taşıyan iki tipi var. Füzenin, İsrail Deniz Kuvvetleri için üretilmesi konusunda görüşmelerin sürdüğü MEKO korvetlere ve halen hizmetteki Sa'ar 5 korvetlerine takılması söz konusu.

Fransız gemi üreticisi DCNS, kendi özkaynakları ile inşa ettiği Gowind Hermès tipi korvet L'Adroit'i 18.05.2011 tarihinde denize indirdi. Gowind korvet ve hafif firkateyn ailesi tasarımının bir üyesi olan gemi, tasarımın kendini kanıtlaması, denemeler ve satış ve pazarlama faaliyetleri için üretildi. Denemeler ve kullanım için Ekim 2010'da imzalanan anlaşma uyarınca gemi sene sonuna doğru 3 yıllığına Fransız Deniz Kuvvetleri'ne devredilecek. Gowind için muhtemel müşteri olarak Gürcistan ve Bulgaristan'ın ismi geçmiş ancak satış gerçekleşmemişti.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

ilk prototip insa halinde ne demek? bina mi bu

Adsız dedi ki...

neden olmasin:)