Ben Kimim?

1980 yılında Çorum'da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Çorum'da tamamladıktan sonra 1999 yılında girdiğim İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği bölümünden 2003 yılında ikincilikle mezun oldum. Aynı sene yine aynı üniversitenin Makina Mühendisliği Sistem Dinamiği ve Kontrol Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimime başladım, tez aşamasında kaldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden ise, Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları (TEKPOL) (2015) ve Uluslararası İlişkiler 
(2022) bölümlerinden yüksek lisans derecelerine sahibim. 2004 yılından bu yana savunma sanayii sektöründe çalışmaktayım. Bir yandan da ODTÜ TEKPOL'de doktora eğitimime devam etmekteyim.

Askeri konular, siyaset ve tarih hep en önde gelen ilgi alanlarım olageldi. Çocukluğumdan beri gazete kupürü, ansiklopedi, dergi ve daha sonrasında internet olmak üzere, ilgi alanlarıma giren konular ile ilgili bulabildiğim tüm kaynakları toplamaya; üniversite yıllarından bu yana da not almak, veritabanı tutmak, makale yazmak ve tartışma forumlarına katılmak sureti ile paylaşmaya çalışıyorum. Bu alanlardaki merakım beni, profesyonel kariyerime paralel bir akademik hayata yöneltti. Savunma ve güvenlik politikaları, savunma, havacılık ve uzay teknolojileri ile silahlanma konularında akademik araştırmalar yürütüyorum. Bu konularda yerli ve yabancı kaynaklarda yayınlanmış çok sayıda makale ve mülakatım, çeşitli üniversite, kurum ve kuruluşlarda vermiş olduğum seminer ve konferanslar bulunuyor. Yayın ve çalışmalarımın bir listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Sıkı bir Rock ve Heavy Metal dinleyicisiyim. Edebiyatta Rus klasikleri ve bilim - kurgu tutkunuyum. Aziz Nesin'in kitaplığımda özel bir yeri vardır.

İngilizce ve Almanca biliyorum, Dostoyevski aşkına heves ettiğim Rusça'mı ilerletmeye çalışıyorum. Ankara'da yaşıyorum. Bir melekle evliyim. Melek gibi de bir oğlumuz bir de kızımız var.Arda MEVLÜTOĞLU
www.ardamevlutoglu.com
arda.mevlutoglu@siyahgribeyaz.com