30/12/2009

FFG-7'lere Yeni Silah

ABD Deniz Kuvvetleri, hizmette kalan FFG-7 Oliver Hazard Perry sınıfı firkateynlerin Mk13 güdümlü füze lançerini keserek çıkarmıştı. Bu tadilatın sebebi, söz konusu lançerlerden fırlatılan Standard SM-1 füzelerinin bakım ve işletme - idame giderlerinin artması ile, hava savunma görevinin AEGIS donanımlı Arleigh Burke sınıfı destroyerler tarafından ele alınmış olmasıydı.

Mk13 lançerleri sökülen Amerikan FFG-7'leri, esas olarak Denizaltı Savunma Harbi ve asimetrik tehditlerle mücadele görevlerine tahsis edildiler. Aden Körfezi'ndeki deniz korsanlığı sorunu ile birlikte güncelliği yükselen bu görev tipinin getirdiği bir zorunluluk olarak, FFG-7'ler ufak bazı tadilatlar geçirdiler.

29/12/2009

Başlıksız

Son iki aydır çok fazla ilgilenemedim Siyah Gri Beyaz'la. Bahane çok: İşler yoğundu, seyahat çoktu, yağmur yağdı, şimşek çaktı vs...

Derken bitirdik bu seneyi de...

Bayram ve özel gün temennilerini yapmacık ve haddinden fazla naif bulmuşumdur hep. "Herkese sağlık, mutluluk, başarı dolu bir yeni yıl dilerim" gibi lâflar çok boş geliyor bana. Bu dileği sunduğum istisnasız herkes mutlu, sağlıklı, başarılı mı olacak? Ölümler, hastalıklar, sakatlıklar, acılar, hayal kırıklıklarını tanımadığım insanlara mı paslıyorum? İkircikli bir durum değil midir bu ya da ben mi haddinden fazla pesimistleştim?

Ama mesela ben kendi adıma demek isterim ki:

Umarım yeni gelen yıl, sunacağı tüm mutsuzluklar,

tüm hayal kırıklıkları,

tüm başarısızlıklar,

tüm acı haberler,

ve hastalıklar,

ve umutsuzluklar

vasıtası ile olgunlaşmama vesile olur. Elde edeceğim başarıların, geçireceğim sağlıklı günlerin, tadacağım keyiflerin kıymetini az buçuk bildim, bilirim zaten.

Siyah Gri Beyaz okuru için de aynısını temenni ederim.

11/12/2009

Vicdanî Kabulcülük

Geçtiğimiz hafta, ABD'nin Orlando kentinde her sene düzenlenen IITSEC (Interservice/Industry Training, Simulation and Education Conference) fuarına katıldım. Modelleme ve simülasyon sektörü ile ilgilenen neredeyse tüm kurum ve kuruluşların katıldığı bu dev organizasyon, 30 Kasım - 3 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirildi. Vücut saatimi düzenlemeyi başarıp, not, broşür ve CD yığınını tasnif edebilirsem bu fuarla ilgili bir şeyler yazmaya çalışacağım.

Ama dönüş yolunda tanık olduğum bir olayı aktarmadan geçemeyeceğim.

08/12/2009

Terörizmde Yeni Boyut: Deniz Korsanlığı - Güncelleme

Dışişleri Bakanlığı'ndan, Bilgi Edinme Talebi'me istinaden 4 Aralık günü gelen cevap:


    Somali Geçici Federal Hükümeti (GFH),  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1897 (2009) sayılı kararı çerçevesinde korsanlık ve deniz haydutluğu ile mücadele konusunda ülkemiz dahil uluslararası toplumla işbirliği yapmaktadır. Bu işbirliğinin çerçevesi sözkonusu kararda ve BM Genel Sekreteri’nin dönemsel raporlarında belirtilmektedir. Sözkonusu Güvenlik Konseyi kararına ve Genel Sekreter’in ilgili dönemsel raporlarına Birleşmiş Milletler’in internet sitesinden ulaşılması mümkündür.

01/12/2009

Far East Military Aviation Monitor: November 2009


HIKOTAI.net
Far East Military Aviation Monitor


November 2009

China plans newest fighters export to Azerbaijan
Vietnamese Air Force crash kills two pilots
DIA on China's new fighter
Pratt & Whitney Delivers First F100-229 Engine Enhancement Package
Taiwan shelves 9 Mirage jets due to lack of spare parts
Singapore Air Force Makes Mountain Home, Home
China Humbly Launches Serial Production of Stolen Russian Fighter
2 Malaysia air force pilots killed in runway crash
China's Fifth-Generation Fighters and the Changing Strategic Balance
China to export JF-17
Japan–a step closer at looking at the F-35
U.S. F-22s versus Chinese F-35s
China celebrates 60th anniversary of air force
China Close To Testing Next-Gen Fighter
China's fourth-generation fighter aircraft JF-14 will soon test
Vietnamese Air Force crash kills two pilots
Enhance capability, China Air Force told as it marked 60 years
China's air force guards the friendly skies
Future of China's Air Force lies in high-tech
L-15 makes desert debut
Pakistan signs deal for Chinese J-10 fighters
The new Chinese stealth fighter will be ready within 10 years
China expects fifth generation fighter in 10 years
Murtha Meets With Japanese Air Force On F22 Foreign Sales
Taiwan shelves 9 Mirage jets due to lack of spare parts
Public proudest of PLA's 'Fierce Dragon' jet
Meet KAI's UAV line-up
N. Korean Air Force delegation in Beijing
First JF-17 fighter plane produced in Kamra to roll out this month
Boeing Team Delivers 1st Remote Aerial Refueling Operator Trainer to JASDF
Image of the Week: Chinese UAV
AESA for SK 16's
China's PLA eyes future in space, air: air force commander
Air force 'no threat to others'
Obama will have to deal soon with arms sales to Taiwan
MHAFB on short list for F-35s Air Force will announce tomorrow
Wings On High 35 Years of the Republic of Singapore Air Force

28/11/2009

Terörizmde Yeni Boyut: Deniz Korsanlığı

Somali bir "failed state"; yani somut bir hükümet otoritesinin bulunmadığı bir ülke. Bu otorite boşluğu da deniz korsanlarının gideek daha cüretkar eylemlere girişmesine ve bölgedeki deniz ticaretinin aksamasına neden oluyor. Somali - Aden Körfezi oldukça işlek bir deniz ticaret hattı üzerinde. Yani Somali'de etkin bir devlet otoritesinin bulunmaması, dünya ticaretini, pek çok ülkenin ekonomisini, bölge güvenliğini doğrudan tehdit ediyor.

Bir ülkeye çok uluslu bir "barışı tesis etme ve koruma" görevi düzenlemek için bundan daha somut bir gerekçe bulunabilir mi? 1993'te yaşananlar bu kadar mı travmatik izler bıraktı ABD ve Batı'nın hafızasında?

26/11/2009

Elektrik Gözler...


12 yaşındayım.. Anadolu Lisesi'ni yeni kazanmışım; "Kolej"liyim artık. Bir heyecan, bir gurur ki sorma gitsin.. Hazırlık sınıfında yoğun İngilizce derslerinin stresini arkadaşlarımla haylazlık yaparak atabiliyorum ancak. En büyük eğlencemiz de teneffüslerde "kovalamaca" oynamak. Ama öyle sıradan kovalamaca değil. "Ebe" olan tüm okul koridorlarında koşacak, gerekirse başka sınıflara saklanacak, kendini kamufle edecek; diğerleri de onu bulmaya çalışacak. Okul binası dışına çıkmak yasak, tuvaletlere saklanmak yasak. Her teneffüs üçlü çetemizde bir başkası "ebe" oluyor, sıra bende.

Deli gibi koşmaya başlıyorum. İzimi kaybettirmeli, kalabalık arasında kaybolmalıyım. Yakalayamamalılar beni. Gurur meselesi yaptım çünkü beni bulamamalarını. Lise 3'lerin koridoruna koşuyorum. Oralar "büyük abi"lerin alanı olduğu için "hazırlık bebeleri"nin o bölgeye gitmeye üşeneceklerini düşünüyorum. Kalabalık koridorda zig zaglar çizerek koşuyorum.

Birden dünyam kararıyor, gözlerimde şimşekler çakıyor, ayaklarım yerden havalanıyor. Nefesim kesiliyor. Şoka giriyorum.

Gözlerimi açtığımda ilk gördüğüm şey, eğilmiş bana bakan fizikçinin hayretle çarpılmış suratı. Aynı zamanda müdür yardımcısı olan hoca 1.80 boylarında, ben miniminnacığım. Buz mavisi gözleri, kişisel karizmasını iyice artırmış, tatlı-sert mizacı ile çekindiğim bir figür. O an damarlarımda dolaşan adrenalinin kaynağı kovalamacanın heyecanından "üç buçuk"a dönüşüveriyor! Yakalandım, hem de müdür yardımcısına hem de Erdem Hoca'ya

Bu arada kulaklarımdaki uğultu geçince ilk duyduğum ses, hocanın arkasındaki bir öğrencinin "hocam n'aptınız, öldürdünüz çocuğu" diye geçtiği dalga oluyor.

İlk refleks olarak kaçmaya çalışıyorum. Ama o da ne! Hareket edemiyorum. Koşmak için her çabaladığımda yerime çakılıyorum. Bu arada Erdem Hoca da kendine geliyor çıkışıyor bana "dur evladım n'apıyorsun!"

Her şey ondan sonra anlaşılıyor:

Zig zag çizerek koşarken kapıya çok yaklaşmışım. Dersi bitiren hoca da sınıftan çıkarken kapıyı hızlı açmış. Dışarı doğru açılan kapının kolu bana çarpmış: Süveterimin göğüs hizasından içeri giren kapı kolu, gömleğimi parçalamış, ceketimin astarını içeriden delip, ceketin sağ kol ile omuz birleşim yerinden dışarı çıkmış. Kelimenin tam anlamıyla kapıya yapışmışım!!!

Hoca ve öğrencileri beni tutup ayağa kaldırıp kapıdan çıkartıyorlar. Bana bir şey oldu diye ödü patlayan hoca, korktuğumun aksine kızmıyor, sırtımı sıvazlayıp gönderiyor beni.

Sağ göğsümün üzerinde o kapı kolunun izi hala durur.

* * *

Aradan yıllar geçer. Lise son zamanları.. Üniversite sınavının stresi eziyor ruhumu. Erdem Hoca dershanede fizik derslerine giriyor. Elektrik konularından zerre anlamıyorum, öğrencilik hayatımın en berbat notlarımı alıyorum sınavlarda. Yok! Kafama girmiyor elektrik, devreler, dirençler. Erdem Hoca'dan yardım istiyorum, elektrik konularında ondan takviye almaya başlıyorum. Evine gittiğimde beni en çok etkileyen şey, çalışma odasının deyim yerindeyse tam teçhizat oluşu: Bilgisayar, yazıcı, müzik sistemi her şey birbirine bağlı. Bilgisayarda şak diye bir deneme sınavı hazırlayıp yazıcıdan çıktıyı alıp önüme koyuyor. Kendine has üslubu ile bana o Gordion Düğümü'nü çözdürüyor Erdem Hoca.

Bir gün yine böyle bir ders sırasında, çok iyi anlaştığım, bazen yanıma gelip kucağımda benimle ders dinleyen oğlu Eren giriyor odaya. "Arda Abi" diye yanıma koşuyor ama babası hemen odadan çıkartıyor. Sonra bana dönüyor Erdem Hoca, "sen çocukken suçiçeği olmuştun değil mi, bulaşmaz sana da değil mi?" "Olmuştum herhalde, hatırlamıyorum" diye cevap veriyorum.

Yaklaşık 3 gün sonra tüm vücudumu saran kırmızı beneklerle anlıyorum ki, çocukken suçiçeği geçirmemişim. 1 - 1.5 yatak döşek yatıyorum.

Ama Erdem Hoca'nın bana fiziği sevdirmesi, o zor gibi görünen elektrik - devre konularını anlaşılır kılması sayesinde üniversite sınavından Fizik bölümünden full çekiyorum, Teknik Üniversite'ye giriyorum.

* * *

Bende emeğin çok büyük Erdem Hoca. Işıklar içinde yat. Seni unutmayacağım...


25/11/2009

Yunan Denizaltılarının Makus Talihi

Jane's Navy International'de 23.11.2009 tarihinde Tim Fish ve Theodore Valmaz imzası ile yayınlanan habere göre, Papanikolis skandalının çözümü, tam da tahmin ettiğiim şekilde ilerliyor. Yunan Savunma Bakanı Evangelos Venizelos, Yunanistan'daki Skaramanga Tersanesi'nde inşa edilen 3 denizaltının nihai kabul testlerine başlanacağını, Papanikolis'in ise satılacağını teyit etti.

Venizelos ayrıca, Yunan Deniz Kuvvetleri envanterindeki Tip 209 / 1200 sınıfı denizaltıların modernizasyonunu içeren Neptune II projesinin iptalini de teyit etti. Proje kapsamında ilk bot Okeanos AIP yakıt hücresi ve modern komuta kontrol sistemleri ile donatılmış, ancak kabul testlerine başlayamadan proje sözleşmesi HDW tarafından tek taraflı feshedildiği için tersanede beklemeye başlamıştı. Proje ile iki Tip 209 / 1200 sınıfı denizaltının daha modernize edilmesi öngörülüyordu.

01/11/2009

Far East Military Aviation Monitor: October 2009

HIKOTAI.net
Far East Military Aviation Monitor

October 2009Aerospace & Defense in Japan - research report released
China's Unmanned Aircraft (UAV) Development
Half-Marathon Celebrates ROKAF-USAF Friendship
Taiwan Report Says China Continues Buildup
Chinese KJ-2000 AWACS
Mihin gets two new aircraft
S. Korea's Defense Industry Shows Progress at Show
Korea Aerospace Conference Sets ADEX in Motion
Taiwan Air Force Plans Upgrade Of Fighter Jets
Surge in firms withdrawing from Japanese military aerospace business
Trainer projects for PLA
PLA' first joint combat night exercise
Murtha Meets With Japan Air Force On F22 Foreign Sales
US, Japanese Forces Share Skills

S. Korea striving to nurture aerospace industry
Chinese aviation industry sees new wave of restructuring
Shenyang looks to market F-8
Chinese Carrier AWACS
City based Air Force Squadron awarded with Unit Citation
Korean Army, Air Force aim at Defense Apps
Japan celebrates Self-Defence Forces Day
Contract negotiations indicate Japanese move towards JSF
Japan sends replacement of surveillance aircraft on antipiracy mission
Does the PLAAF need a new bomber
Kadena maintainers train on JASDF equipment during exercise
China plans to market FC-1/JF-17 and J-10 fighters aggressively
J-10B for Pakistan
China to order 100 more Russian-made RD93 engine for JF-17
China's AVIC steps up sales push for FC-1, J-10 fighters
Chinese air force on military parade
Chinese Air Force eyes combination of offensive defensive strategy
Japanese military plane crash
MSDF plane overshoots runway, crashes into paddy field
S'pore team in Indonesia to help quake victims
Singapore seeks F-16 training

21/10/2009

F-16'lar için AESA Radar


ABD'li Raytheon firması, F-16 savaş uçakları için AESA (Active Electronically Scanned Array) prensibi ile çalışan ve RACR (Raytheon Advanced Combat Radar) adı verilen radar sisteminin denemelerine başlamış.

RACR radarı, aynı firmanın, F/A-18E/F Super Hornet savaş uçaklarından kullanılan AN/APG-79 AESA radarı esas alınarak geliştirilmiş.

Firma radar, halen hizmetteki en modern taktik savaş uçaklarından olan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin kullandığı F-16 Block 60 Desert Falcon'un kullandığı, Northrop Grumman üretimi AN/APG-80 AESA radarından, nesil bazında daha gelişmiş olduğunu iddia ediyor. Aynı Raytheon gibi, Northrop Grumman da bu radarı geliştirerek F-16 ve muadili taktik savaş uçakları için SABR (Scalable Agile Beam Radar) radarını geliştirmekte.

20/10/2009

İTÜpSAT1 Hakkında...

3 yıl önce Siyah Gri Beyaz'da büyük bir gururla duyurduğum İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Piko Uydu Projesi'nde (İTÜpSAT1) bir süre önce mutlu sona ulaşıldı ve uydu yörüngeye başarı ile yerleştirildi.

Bu konu ile ilgili ne yazık ki basınımızda çok sayıda yanlış bilgilendirme girişimi hasıl oldu. Bu konuda güzel bir eleştiri için Tevfik Uyar'ın "Yerli Uyduya Yersiz Tepkiler" başlıklı yazısını tavsiye ederim.

19/10/2009

100,000!

26 Nisan 2005'te yayına başlayan Siyah Gri Beyaz, 100,000 okuyucuya (daha doğrusu internet jargonuyla "hit"e) ulaştı.

Aslında "100,000 küsür" demek daha doğru olacak, zira Eylül 2006 - Temmuz 2007 arasında vermek zorunda kaldığım ufak ese kadar 50,000'den fazla bir ziyaretçi sayısına ulaşmıştım. orko8.blogspot.com adresindeki siteyi yeni alana taşıyınca eski istatistik verilerini kaybettim.

Çok da mühim değil belki toplam ziyaretçi sayısı; niteliğin doğrudan bir göstergesi olmayabilir.

Ancak yazana şevk ve azim aşıladığı aşikâr.

İlgi gösteren, vakit ayıran, okuyan, eleştiren herkese içten teşekkürlerimi sunuyorum.

16/10/2009

Güney Kore F-15K'larının Başına Gelenler...


Güney Kore Hava Kuvvetleri, yedek parça sıkıntısından dolayı yeni envantere aldığı son teknoloji ürünü F-15K' Slam Eagle savaş uçaklarının bakım onarımında "cannibalization"(*) uygulamasına başlamış.

Habere göre uçaklar için ihtiyaç duyulan yedek parçaların ancak 16% kadarı sağlanabilmekteymiş. Bu oranın normalde 70 - 80% olmasının gerektiği belirtilmiş.

15/10/2009

Çin Ticari Uçak Pazarı Büyüyecek - Öyle Böyle Değil!


Military & Aerospace Electronics sitesinde yer alan habere göre, Boeing, ticari yolcu ve kargo uçakları alanında Çin'de önümüzdeki 20 yıl için 490 Milyar Dolar'lık bir talep öngörüyor. Şirketin değerlendirmesine göre 2028 yılı itibariyle Çin'in ticari uçak filosu 3 kat büyümüş olacak. 4,610 adet uçaktan bahsediliyor ki, bu da Avrupa'daki toplam ticari uçak sayısına eşit bir filo anlamına geliyor.

Çin'deki tek koridorlu Boeing 737NG muadili uçak pazarının 70% büyümesi ve 2,640 uçaklık bir talebe ulaşması bekleniyor. Çift koridorlu Boeing 787 ve 777 Dreamliner sınıfı için 790 adet söz konusu. 747 muadili büyük uçaklar için 75 civarı bir talep hesaplanmış.

13/10/2009

MRAP Tipi Araçlar - ABD'deki Son Durum

ABD Danıştayı'nın (Government Accountability Office; GAO) 8 Ekim'de yayınladığı "Rapid Acquision of MRAP Vehicles" (MRAP Araçlarının Hızlı Tedariği) başlıklı raporuna göre,

Temmuz 2009 itibariyle toplam 16,204 adet araç üretilmiş ve 13,848 adet araç iki ana görev bölgesinde (Irak ve Afganistan'da) kullanımda imiş.

ABD Deniz Piyadeleri'nin siparişini verdiği 14,173 adet MRAP tipi araçtan için Mayıs 2008 itibariyle 9,121 adedi teslim edilmiş.

MRAP araçları için doğrudan ve dolaylı yapılan harcamalar, 22.7 Milyar Dolar tutarında.

Hükümetin MRAP araçlarının tedariği konusunda sergilediği performansın ve araçların siparişlerinin verilip yüksek miktarlarda sahaya sevk edilmesindeki başarının övüldüğü raporda çok ilginç istatistikler bulunmakta.

12/10/2009

Nekrofilinin ve Haysiyetsizliğin Pençesinde...

Ne oldu şimdi?

Küçücük bir kızcağızın cesedi üzerinden nekrofiliyle bezenmiş nefret kusanlar ne diyor şimdi?

Hani nerede hakkaniyet, hak, adalet?

Kim verecek bu kuklalığın hesabını?

* * *

Olayın olduğu günün akşamında, DTP milletvekillerinden biri NTV canlı yayınına katılmıştı. Başka bir konu için: DTP milletvekillerinin zorla ifade vermeye götürülmeleri konusunda.

10/10/2009

İnsansız Hava Araçları: Nereden nereye?

Defpro'daki iki bölümlük "The Emergence of UCAV Systems" (İnsansız Muharip Hava Araçlarının Yükselişi" başlıklı makale, İnsansız Hava Aracı (İHA) ve İnsansız Muharip Hava Aracı (İMHA) sistemlerinin geleceği, teknolojiler ve projelerle ilgii güzel bir derleme sunmuş. Konuyu toparlamak ve genel bir fikir edinmek adına tavsiye ederim.

The Emergence of UCAV Systems (Part 1)

The Emergence of UCAV Systems (Part 2)

Costs? (2)


Costs?

ABD Genelkurmay Başkan Yardımcısı, Deniz Piyade Orgeneral James Cartwright, ABD Kara Kuvvetleri Derneği toplantısında son derece ilginç bir karşılaştırmalı veri sunmuş. defpro'nun aktardığına göre Cartwright şöyle söylemiş:


08/10/2009

Devletin Postürü

Postür: İngilizce "posture"den; isim; 1. duruş, poz. 2. durum, hal. 3. tutum, tavır.

Vali: Bir ilde devleti temsil eden en yetkili yönetim görevlisi, ilbay (TDK sözlüğü)

Soldaki ve sağdaki takım elbiseli bayların postürlerine dikkat edelim.

Bu olayın oluş şekli, bu bayların bu tavırları takınmalarına neden olan şey ne olursa olsun, bu tartışmanın nedeni ne olursa olsun,

Muş Valisi, bir milletvekili karşısında bu postüre girerek, Muş ilinde temsil ettiği devleti bu postüre soktuğu için görevden alınmalıdır.

07/10/2009

Yunanistan'ın Yeni Savunma Bakanı: Evangelos Venizelos


Yunanistan'daki 4 Ekim erken genel seçimlerinde PASOK, kamuoyu araştırmalarının da ötesinde net bir zaferle tekrar iktidara geldi.

Ekonomik ve sosyal kriz, öğrenci olayları, artan işsizlik gibi faktörler, Yeni Demokrasi Partisi'nin (ND) sonunu hazırladı. Eski Başbakan Kostas Karamanlis, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından parti başkanlığından istifa etti.

Yunanistan'da 1990'dan bu seçime kadarki süreçte hükümetler şu şekilde kurulmuş (Kaynak: wikipedia)

05/10/2009

Bunları Biliyor muydunuz?

1. 1970'li yıllarda Libya'nın finansmanını sağlayacağı bir proje ile, Ankara'da lisans altında Jaguar taarruz uçağının üretiminin gündeme geldiğini, üretilecek uçaklardan bir kısmının Libya'ya satılacağını,

2. 1980'lerin ortalarında Öncel Proje I ile üretilecek F-16'ların yanına 40 adet Tornado IDS'nin tedarik edilmesi için İngiltere ile görüşmeler yapıldığını, projenin, İngiltere'nin kredi finansmanı konusunda bürokratik sıkıntılar yaşaması nedeniyle gerçekleşmediğini,

01/10/2009

Far East Military Aviation Monitor: September 2009http://www.hikotai.net/monitor.htm


September 2009

HTML clipboard

100 More RD-93 Engines
China provides F-8T fighter for foreign users
Singapore plans to continue F-16 training in US
Singapore Seeks $325M in F-16 Pilot Training and Support
2 Malaysia air force pilots killed in runway crash
China aviation manufacturing has long way to go
Vietnam inaugurates first aircraft component production plant
MHI opens aircraft component plant in Vietnam
Raytheon to Supply AGM-65 Maverick Missiles to Korea, Taiwan
Finally, 'Gripen agreement between Sweden and Thailand signed
Taming the dragon
Rolls-Royce Mission to Care for Malaysia's Air Force
ESC completes Taiwan Air Traffic Control radar work
Japan shoots down mock missile
J-10 vs LCA Development Similar timeframe
Thai Air Commander To Visit After Violations
Thailand Delays Purchase Of Additional Six Gripen's
RMAF Langkawi Crash: Pilots buried
Two pilots killed in RMAF aircraft crash
2 Malaysia air force pilots killed in runway crash Taiwan News Online
China starts developing new rockets for space mission
Garuda Enlists Indonesia's Air Force
China Air and Naval Power: Recent Chinese civilian aviation news
Stratech signs RoKAF TOSS deal
China aims to be top aircraft maker
Assembly of Chinese jet model begins
Japan Seeks A New Class Of Larger Carriers
China Puts Up a Fighter
New flight suits for female PLAAF pilots - Asian Skies

28/09/2009

Haftalık Bakış #15: Uzun Menzilli Körlük

Soğuk Savaş dönemlerine ait meşhur bir deyiştir: “Nükleer denizaltılar gerçek savaşta kullanılmamak üzere inşa edilirler”

Caydırıcılığın ne demek olduğuna dair güzel bir ifade.

Silah sistemlerinin menzil, kapsama alanı, boyut gibi nitelikleri büyüdükçe stratejik, politik ve ekonomik etkileri, askeri etkilerinin çok çok ötesine geçiyor.

Kıbrıs’ın Rusya Federasyonu’ndan S-300 hava savunma sistemi alması ile başlayan gerginliği hepimiz hatırlıyoruz. Kıbrıs’ta Yunanistan ve Türkiye’yi savaşın eşiğine getiren S-300 füzelerinin teknik kabiliyetlerine dair basında çok şey yazıldı, çizildi (çoğu saçmalıktan ibaret olsa da).

25/09/2009

Uygur Türkleri Hakkındaki Bilgi Talebim - Nihayet!

Dışişleri Bakanlığı'na yaptığım ısrarlı başvuruların neticesinde en sonunda ihtiyacım olan cevap geldi.

Gelen cevapta iki önemli bilgi var:

1. ABD, Türkiye'ye, Guantanamo Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Uygur Türkleri'ni kabul etmesi için bir girişimde bulunmamış.

2. Türkiye, bu tutukluları misafir etmek için ABD nezdinde bir girişimde bulunmamış.

Peki bu ne anlama geliyor?

İlk yorumlarım şu şekilde:

07/09/2009

Haftalık Bakış #14: Yunan Hava Kuvvetleri 2009 ve Sonrası – 3

Komşumuz Yunanistan’ın tedarik projelerini incelemeye, nakliye uçağı, arama ve kurtarma helikopteri ile insansız hava aracı projeleri ile devam ediyorum. 3 bölümden oluşan bu serinin bu son bölümünü, öncekiler gibi, “Yunanistan’ın Savunma Projelerine Genel Bakış” başlıklı çalışmamdan alıntıladım. Çalışma, kısa süre içine sizlerin ilgisine sunulacak.

04/09/2009

Rusya'ya Hollanda'dan 4 Adet LPD

Fransa ile Mistral sınıfı LHD için görüşmeler yapan Rusya, Hollandalı Damen Schelde Tersaneleri ile 4 adet LPD için görüşmelere başlamış. Gemilerin Johan de Witt tasarımını esas alacağı belirtiliyor. İlk gemi Damen Schelde'nin Romanya'daki Galati tersanesinde kalan 3 gemi Rusya'da inşa edilecek.

Rusya'nın amfibi - deniz piyade gücüne so günlerde büyük ağırlık vermesinin altında Kuzey Kutup bölgesindeki ve Karadeniz'deki gelişmelerin önemli rol oynamış olması muhtemel.

28/08/2009

Eksileri Artıya Çevirmek...

Ali Akurgal'ın aktardığı bir hikaye...

... Adamın biri bir kazada sağ kolunu kaybetmiş. İçine kapanmış. Yakınları müzik dinlemeye, kitap okumaya, çiçek yetiştirmeye yönlendirmişler, olmamış, olmamış. Sonunda, bir “uzakdoğu yakın savaş teknikleri” hocasının içine kapananlara yardımcı olduğunu duymuşlar, ona gitmişler.

27/08/2009

Haftalık Bakış #13: Yunan Hava Kuvvetleri 2009 ve Sonrası – 2

Yunanistan'ın güncel savunma tedarik ve modernizasyon faaliyetlerini incelediğim çalışmamın, hava kuvvetleri projeleri ile ilgili bölümünün ilk kısmını geçen hafta bu köşede sizlerle paylaşmıştım. Bu haftaki yazımda, elektronik harp ve özsavunma sistemleri, EMB-145H HEİK projesi ile ileri jet eğitim uçağı tedarik programı ile ilgili bölümleri kaleme aldım. Önümüzdeki hafta nakliye uçağı, arama & kurtarma helikopteri, İHA programları ve mühimmat tedarik çalışmalarını aktaracağım.

Söz konusu çalışmayı tamamladığımda en kısa süre içince siz SavunmaSanayi.net okurlarının dikkatine sunacağım.

26/08/2009

Uygur Türkleri Hakkındaki Bilgi Talebim IV

Bıkmadan devam ediyorum... Buradaki iş bitince sıra siyasi partilere gelecek zira...


Başvuru Tarihi: 26.08.2009 / Başvuru Sayısı: 243049

Sayın yetkili,

31.07.2009 tarih ve 214912 sayılı bilgi edinme başvuruma, başvurumun üzerinden 15 iş gününden fazla süre geçmiş olmasına rağmen bir yanıt alamamış bulunuyorum.

Başvurumun içeriğindeki soruların yanıtları ve başvurumun akıbeti ile ilgili tarafımına bilgi iletilmesi hususunda,

gereği için ilginize arz ederim.

Mehmet Arda MEVLÜTOĞLU20/08/2009

Fair Game

Ünlü ABD'li gazeteci ve yazar Bob Novak, 18 Ağustos günü beyin kanserinden vefat etti.

Ünlü ABD'li aktris Naomi Watts, 2010'da gösterime girecek "Fair Game" (Adil Oyun) adlı sinema filminde başrolü Sean Penn ile paylaşacak.

Bu iki alakasız gibi görülen haberin aslında son derece çarpıcı bir ortak noktası var: Yakın tarihin en ilginç siyasi skandallarından biri.

6 - 7 yıl öncesine dönelim:

19/08/2009

Haftalık Bakış #12: Yunan Hava Kuvvetleri 2009 ve Sonrası

Yeni Nesil Savaş Uçağı Projesi

Yunan Hava Kuvvetleri’nin (YHvK) en belirgin özelliklerinden biri de, hizmete giren muharip uçak tiplerinin çeşitliliğidir. Bir dönem aynı anda Mirage F1, Mirage 2000, F-4, F-5, F-16 ve A-7 uçaklarını bir arada kullanmış YHvK, 1996 Kardak Krizi’nden sonra yürürlüğe koyduğu geniş çaplı askeri modernizasyon programı dahilinde hava kuvvetlerine özel önem verdi.

1997’den bu yana gerek modern muharip uçak, gerekse yeni nesil güdümlü füze ve bomba projeleri çerçevesinde hem yeni alım hem de modernizasyon projeleri bir arada yürütülmekte. Bu kapsamda,

15/08/2009

Çerçevenin Dışında Düşünmek

Fox TV'de yeni olduğunu sandığım bir yarışma programına takıldı gözüm.. Vatan Şaşmaz sunuyor, iki yarışmacı var. 3 x 3 şeklinde yerleştirilmiş 9 tane büyük kutu içinde de ünlüler. Bildiğimiz XOX oyununun biraz tadil edilmiş bir halini oynuyorlar.. Yarışmanın ünlülerinden biri de CenkErdem çifti idi. Vatan Şaşmaz ile CenkErdem arasında bir ara şöyle bir muhabbet geçti:

11/08/2009

TDzK Modernizasyon Projeleri Hakkında

Defence Technology International dergisinin Ağustos 2009 sayısı henüz elime geçti. Dergide Andy Nativi imzası ile yayınlanan "Power Supply" başlıklı makalede Türk Deniz Kuvvetleri'nin modernizasyon ve tedarik programları ile ilgili bilgiler var.

Makaleye göre MilGem projesinin ikinci gemisi Büyükada'nın silah ve sensör donanımı Heybeliada'nınkinden farklı olacak. Heybeliada ve Büyükada'nın denemeleri ile geri kalan 6 geminin seri inşasının başlaması arasında uzun bir test süreci yer alacak. Heybeliada 2011'den önce hizmete girmeyecek. Bu yaklaşım, TDzK'nın daha fazla satın almadan önce test et" konseptinin bir uzantısı.

TF-2000 projesinde ise tasarım çalışmalarının 2011'de bitirilmesi, iki adet gemiyi kapsayan Batch I paketi için sözleşmenin 2014 yılı içinde imzalanması ve bu iki geminin 2021 ve 2022'de hizmete girmesi; üç gemiyi kapsayan Batch II paketinin ise 2023 - 2028 yılları arasında hizmete girmesi öngörülüyor.

Tasarım detaylarının çok azının bilindiğinin vurgulandığı projede gemilerin 32 hücreli Mk41 VLS lançer sistemi, ESSM ve SM-2 füzeleri, iki adet DSH helikopteri, 127mm baş top, gemisavar füze ve hafif torpidolarla donatılacağı belirtilmiş.

Makalede ayrıca, 16 adet 400t sınıfı karakol botunun inşasını kapsayan Yeni Tip Karakol Botu projesinin tamamlanmasından sonra, hizmetteki eski Alman Jaguar tipi hücumbotların yerini almak üzere yeni tip bir hücumbot için de çalışmalara başlanacağı bildirilmiş.

03/08/2009

Kafkasya Savaşı: Bir Yıl Sonra

Gürcistan’ın ayrılıkçı Güney Osetya’ya düzenlediği askeri harekât ile başlayan ve Rusya’nın müdahalesi ile büyüyen savaşın üzerinden bir yıl geçti. 2008 7 Ağustos’unu 8 Ağustos’a bağlayan gece Gürcü birlikleri, tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmiş olan Güney Osetya’daki birliklere hava ve topçu taarruzu başlatmış, akabinde çatışmalar, yamaçtan yuvarlanan kar topuun çığa dönüşmesi misali tüm Gürcistan’a yayılmıştı.
5 gün süren savaşı yakından takip etmeye çalışmıştım. Şahsen bu çatışmayı “Kafkasya Savaşı” olarak adlandırmayı tercih ediyorum, her ne kadar savaş tüm Kafkaslar’a yayılmamış olsa da.


Alenia, Avioane'yi Satın Almaktan Vazgeçti

Romanya'nın devlete bağlı havacılık şirketi Avioane'nin, İtalyan Alenia tarafından satın alınması gündemdeydi ve bir süredir iki firma arasında görüşmeler devam ediyordu. Romanya kaynaklı son gelen haberlere göre Alenia görüşmelerden çekilmiş. Gerekçe, İtalyan şirketin, Avioane'nin borçlarını devralmak istememesi. Daha önce de şirketin Çek Cum. Aero Vodochody'ye satışı gündemdeydi ancak görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Yanılmıyorsam Alenia'nın Avioane teklifi, İtalyan HvK Tranche I EF-2000'lerinin Romanya'ya düşük bedelle satışını da kapsamaktaydı.

02/08/2009

Güney Kore KF-X Projesi’nde Önemli Değişiklikler

Doğu Asya’nın yükselen gücü Güney Kore, 2001 yılında başlattığı KF-X (Korean Fighter – X) 5. nesil taktik savaş uçağı projesinde önemli değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.

Güney Kore Hava Kuvvetleri’nin 2020’lerden itibaren vurucu gücünün belkemiğini oluşturacak KF-X’in, en son teknoloji ürünü silah ve sensörler donatılması ve stealth özelliklerinin tüm rakiplerinden daha gelişmiş olması hedefleniyordu.