29/02/2012

STRATFOR Yazışmaları: İsrail Gürcistan'ın İHA Sırlarını Rusya'ya Satmış

Nisan 2008'de Abhazya üzerinde düşürülen
Gürcü Hermes 450 İHA'sı
Wikileaks sitesi birkaç gün önce, özel istihbarat şirketi STRATFOR'un iç yazışma e-postalarını yayınlamaya başladı. Toplam 5 milyon e-postanın henüz çok küçüç bir kısmı yayınlanmış olmasına rağmen kopan fırtına, doğal olarak hayli büyük.

Yazışmaların içinde, Türkiye'yi de ilgilendiren çok ilginç bir skandalla ilgili bilgiler de bulunuyor.

24/02/2012

Karadeniz Göklerinde Sıcak Dakikalar

Soğuk Savaş günlerinden sıradan bir manzara
Norveç F-16A'sı, Rus Tu-22M'sine refakat ediyor

Karadeniz ve Doğu Akdeniz'de sular ve hava ısınıyor. Soğuk Savaş'ın scramble günleri tekrar yaşanmış: Bu sefer oyuncular Türk F-16'ları ve Rus Tu-22M3'leri...

Sofya Haber Ajansı'nın aktardığına göre 22 Şubat Çarşamba günü Karadeniz hava sahasında hareketli anlar yaşandı. Habere göre Rus Hava Kuvvetleri'ne ait 5 adet Tu-22M3 bombardıman uçağı, yakın kol uçuşunda Bulgar hava sahasına 40km kadar yaklaştı. Bulgar Savunma Bakanlığı yetkililerinin de teyit ettiği olayda Rus uçakları Bulgar hava sahasına tecavüz etmedi, ancak belli bir mesafeyi koruyarak güneye, Afrika istikametine doğru seyretti.

22/02/2012

Taktik Savaş Uçağı Pazarına Genel Bir Bakış

Küresel ekonomik kriz etkisini her alanda hissettirmekte. Buna paralel olarak dünya çapında çok sayıda ülkenin savunma bütçesi daraldı; pek çok projede yavaşlama, ertelenme, ötelenme ya da sayı / bütçe indirimi yoluna gidildi.

Doğaları gereği, hizmete alınmalarından emekliye ayrılmalarına kadar geçen sürenin ve eğitim, işletme ve idame maliyetlerinin en yüksek olduğu savunma sistemlerinden olan taktik savaş uçakları da bu durum değişmedi. Ancak ilginç bir şekilde 2011 sonu 2012 başı, bir seri çok ilginç gelişmeye sahne oldu. Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Japonya, Umman ve İsviçre'den gelen alım kararları, sektörü hareketlendirdi.

Dünya genelinde taktik savaş uçağı pazarındaki güncel durumun fotografını şu şekilde çekmeye çalıştım:

13/02/2012

Kenya'nın Somali Harekâtı

Türk kamuoyuna yönelik vıcık vıcık bir halkla ilişkiler kampanyasının nesnesi olan Somali'den ilginç haberler gelmekte. Somali'nin güney kesimini kontrol eden aşırı terörist İslamcı El Şebab örgütü ile ülkenin güneybatı komşusu Kenya arasında yoğun bir savaş yaşanıyor. Bu savaşın şimdiye kadarki en şiddetli çatışması 3 Şubat günü  yaşandı.

07/02/2012

Çıkarma Gemileri: İstemesi Kolay, (Gerçekten) Sahip Olmak Çok Zor

Silahlı kuvvetleri için oldukça kapsamlı bir modernizasyon faaliyeti yürüten Avustralya'nın gündemindeki en önemli projelerden birini, Joint Project 2048 Phase 4 adı altında Deniz Kuvvetleri için iki adet Canberra sınıfı helikopter çıkarma gemisinin tedariği teşkil ediyor. Yaklaşık USD3 milyarlık projenin sözleşmesi, daha sonra BAE Systems Australia tarafından satın alınacak olan Tenix ile 20.06.2007 tarihinde imzalanmıştı.

03/02/2012