26/01/2012

İTÜ Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu

Mezunu olduğum İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesindeki Endüstri Mühendisliği Kulübü, çok güzel bir etkinliğe imza atıyor. İlettikleri basın duyurusunu paylaşıyorum. Etkinliğin içeriği oldukça dolu; genç endüstri mühendisi adayları için son derece yararlı olacağına inanıyorum. İlgilenen mühendislerin ve mühendis adaylarının katılmalarını tavsiye ederim.İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Endüstri Mühendisliği Kulübü (İTÜ EMK), bu yıl 19'ncusu gerçekleştirilecek olan İTÜ Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu’nu (İTÜ EMÖS) Türkiye'den çeşitli üniversitelerin katılımı ile 21-25 Şubat 2012 tarihlerinde düzenliyor.

Üniversite öğrencilerini akademik çalışmalara özendirmek, hazırlayacakları proje ve bildirilerle kariyerlerine katkı sağlamak, öğrenciler ile iş dünyası arasında yeni köprüler kurarak günümüz mühendislik problemlerine ışık tutmak ve hem ulusal, hem de uluslararası çapta bilgi aktarımı ve paylaşımına olanak vermek amacında olan sempozyuma, ülkemizdeki çeşitli üniversitelerden Endüstri Mühendisliği ve Yönetim Bilimleri Lisans ve Yüksek Lisans Öğrencileri, ayrıca iş dünyasından deneyim sahibi yöneticiler ve iş dünyasının yeni üyeleri katılıyor.

5 gün sürecek organizasyonda İTÜ EMK, Türkiye'nin 50’ye yakın üniversitesinde okuyan Endüstri Mühendisliği öğrencilerini ağırlıyor. Gündüz programında, güncel sempozyum konusuna paralel olarak eğitim ve paneller düzenlenirken, akşamları gerçekleşen organizasyonlarla da konuk öğrencilerin kaynaşması sağlanıyor.

19. İTÜ Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu'nun bu seneki konusu ise dünya gündemine paralel olarak "Dijital Dünya: Teknolojinin Hayata ve İş Dünyasına Entegrasyonu" olarak belirlenmiş. 21-25 Şubat tarihleri arasında İTÜ Maçka Kampüsü'nde düzenlenecek sempozyuma dair ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve kayıt olmak için: www.emos.itu.edu.tr

11/01/2012

Hakara Makara'nın Kitlesel Psikolojik Savaş Silahı Olarak Yeri ve Önemi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle ziyaret ettiği Başbakanlık Basın Merkezi'nde, Twitter'a girip girmediği ile ilgili sorulan bir soruya şu yanıtı verdi:
"Hakara, makara yaparlar. Benim adıma başkaları giriyor zaten. Benim kendi resmi hesabım yok"
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, 6 Ocak günü Twitter üzerinden halka açık bir basın toplantısı düzenledi. Nuland toplantıda, twitter kullanıcılarının sorularını cevapladı ve hükümetinin sosyal medyaya bakışı ile ilgili önemli bilgiler verdi. (Toplantının tam dökümüne http://www.state.gov/r/pa/prs/ps/2012/01/180237.htm adresinden erişebilirsiniz)

Sözcü, dünya çapındaki izleyicilerle doğrudan temas kurabilmek için hem bakanlığı hem de ABD Uluslararası Gelişim Ajansı'nda (USAID) yeni siyasalar geliştirdiklerini söyledi. Sözcünün aktardığına göre ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 193'ün üzerinde sosyal medya hesabı bulunuyor ve 100'den fazla ABD diplomatik misyonunun da Facebook ve/veya Twitter hesabı mevcut.

Toplantıda kullanıcılar Suriye, Sudan, Libya gibi güncel konularla ilgil sorular sordular. Ancak toplantıda dikkatimi özellikle iki konu çekti.

09/01/2012

Hindistan Kiralık Rus Nükleer Denizaltısını Teslim Aldı

Hindistan'ın 10 yıllığına Rusya'dan kiraladığı Proje 971 "Akula II" sınıfı nükleer saldırı denizaltısı Nerpa, iki senelik gecikmenin ardından 29.12.2011 günü düzenlenen bir törenle resmen Hint Deniz Kuvvetleri'nde hizmete girdi.

Ancak Chakra II olarak adlandırılan bu bot, Hint Deniz Kuvvetleri'nde hizmete giren ilk nükleer denizaltı değil. Hindistan daha önce, Ocak 1988 - Ocak 1991 tarihleri arasında SSCB'den Proje 670A Skat Charlie I tipi K-43 denizaltısını kiralamıştı. Bu denizaltıya Hint DzK, Proje 06709 kodunu vermişti.

06/01/2012

Blog Ödülleri 2011: Yarışma Sonucu

2011 Blog Ödülleri'nde kategorilerinde jüri değerlendirmesi sonucu ilk üçe giren bloglar, 5 Ocak günü Point Barbaros otel'de düzenlenen törenle açıklandı.

Haber Gündem kategorisinde finale kalan Siyah Gri Beyaz, ne yazık ki ilk üçe giremedi.

Bu süreçte Siyah Gri Beyaz'a oy ve mesajları ile destek veren tüm okurlara en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Yarışmada ilk üçe giren blogların listesine http://www.blogodulleri.com/ adresinden erişebilirsiniz.