27/08/2010

(En Azından Kağıt Üstünde) İlk Türk Hafif Nakliye Uçağı: TC-111

Ahmet Kayalı, Ucuyorum.com sitesinde, havacılık tarihimizde sayısı bol miktarda bulunan gerçekleşmemiş üretim projelerinden  bir başkasını gündeme getirdi.

Söz konusu proje, 1970'lerin ortalarında gündeme gelen, STOL kabiliyetli hafif nakliye uçağı, TC-111.


25/08/2010

Rusya'nın Yeni Nesil Korvet Projesinde Hayal Kırıklığı

Rus Deniz Kuvvetleri'nin modernizasyon faaliyetlerinin en önemli adımlarından biri olan Proje 20380 Stereguşçi korvet projesi, en son gelen haberlere göre, bir hayal kırıklığı haline gelmiş durumda (ayrıca bkz: http://warfare.ru/?linkid=2179&catid=271)

Kommersant gazetesinin 23 Ağustos tarihli haberini aktaran RIA Novosti ajansına göre Rus Savunma Bakanlığı, Proje 20380 tasarımının "modern ihtiyaçlara cevap veremediği"ni ifade ederek, yeni bir korvet tasarımı için ihale düzenleyecek.


20/08/2010

Rusya'nın Mistral Projesinde Pürüz

Rus Deniz Kuvvetleri'nin, amfibik güçlerinin modernizasyonu çerçevesinde Fransa'dan 4 adet Mistral sınıfı amfibik taarruz gemisi satın almak için görüşmelere başlaması, savunma kamuoyunda büyük yankı bulmuştu. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana yurtdışından yapılan en büyük savunma sistemi tedariği olma özelliğini taşıyan bu proje, harbe hazırlık oranı son derece düşük olan Rus Deniz Kuvvetleri için de büyük önem taşımaktaydı. Rus Savunma Bakanlığı ile Fransız DCNS tersanesi arasında sürdürülen ve yaklaşık USD 2,000,000,000 mali boyuta ulaştığı tahmin edilen sözleşme görüşmeleri, ilk ikisi Fransa'da, geri kalan ikisi teknoloji transferi ile Rusya'da inşa edilecek ve Ka-52 Alligator helikopterlerinin operasyonuna uygun pist ve hangarlara sahip 4 adet modifiye edilmiş Mistral tasarımı gemisini kapsamaktaydı.

Geçmiş zaman kipini kullanıyorum, zira Defense Update sitesinin haberine göre Rusya sözleşme görüşmelerini durdurma kararı almış durumda.


19/08/2010

İnsan İstihbaratı - MİT'in Twitter Uyarısı

Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin istihbarat ve istihbarata karşı koyma alanında yaratabilecekleri tehlikelere dikkat çeken Robin Sage Deneyi'ni ve konuyla ilgili düşüncelerimi bir süre önce paylaşmıştım.

Habertürk gazetesinin 19 Ağustos tarihli sayısında, konuyla ilgili Türkiye'den ilginç bir haber yer alıyor. 

Habere göre, Milli İstihbarat Teşkilatı, kamu kurum ve kuruluşlarına bir bilgi notu göndererek, Twitter paylaşım sitesinin teşkil edebileceği risklere dikkat çekmiş. Haberde aktarıldığına göre bilgi notunda Twitter'ın özellikle, güncel olaylarda kamuoyu tepkisini maniple edebilme avantajı verdiği, bunun da "karşı unsurlar" tarafından devlet ve kamu aleyhine kullanılabileceğine dikkat çekilmiş.

18/08/2010

Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Piyasası: Gidişat ve Türkiye'deki Durum

Patria AMV 8x8
İsveç'in 113 adet tekerlekli zırhlı muharebe aracı tedariğini kapsayan Armored Wheeled Vehicle projesinde ipi göğüsleyen taraf, sorunlu bir ihale sürecinden sonra Fin Patria şirketi oldu.

Firmaların tekliflerini 30.11.2008 tarihinde sundukları projede önce Haziran 2009'da Patria üretimi AMV'nin, USD 335,000,000 ile ihaleyi kazandığı duyuruldu. Ancak İsveç tedarik mevzuatlarına tam olarak uyulmadığını gerekçe gösteren BAe Systems'in itirazı haklı bulunarak tedarik süreci 03.07.2009 tarihinde donduruldu. İsveç mahkemesi 29.10.2009 tarihinde ihalenin tekrar düzenlenmesi gerektiğine karar verdi. Yeniden açılan ihalede, Mart 2010'da sunulan yenilenmiş teklifleri değerlendiren İsveç FMV (Försvarets MaterielVerk; Türk Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın İsveçli muadili) makamı, Ağustos ayında Patria'nın kazandığını duyurdu.


17/08/2010

22'nci Yüzyılın Savaş Gemisi

İngiliz Savunma Bakanlığı'na bağlı Naval Design Partnering Team (NDP; Askeri Denizcilik Tasarım İşbirliği Ekibi), başta İngiltere’nin Tip 22 ve Tip 23 firkateynlerinin yerini alacak Future Surface Combatant (FSC) projesi olmak üzere çok sayıda ileri teknoloji içeren donanma ArGe projesini yürütüyor.

NDP’nin ana görevleri arasında, askeri denizcilik alanındaki yeni teknolojilerin tespiti, bu alanda araştırmalar yapılması, savunma bakanlığı ve endüstriye yol gösterilmesi ile kavramsal tasarım projeleri yer alıyor.

İşte bu kavramsal projelerden belki de en ilginci, 22CF projesi.


12/08/2010

Ağustos Tankları

Rusya - Gürcistan arasında cereyan eden Kafkasya Savaşı'nın üzerinden iki yıl geçti. Savaşın doğrudan sonucu olarak Rusya'nın Kafkaslar'daki askeri varlığı hatırı sayılır artış gösterdi: 58. Ordu öncelikli olmak üzere yoğun bir modernizasyon ve teşkilat yenilenmesi faaliyeti sürdürülüyor (Bu bağlamda Russian Military Reform blogundaki Vostok 2010 tatbikatına dair yazıları tavsiye ederim). Öte yandan Gürcistan da yaralarını sarmaya, ordusunu daha da güçlendirmeye çalışıyor.

Savaşın ikinci yılında, Rus Centre for Analysis of Strategies and Technologies (CAST) düşünce kuruluşu,  Ruslan Puhov'un editörlüğünü yaptığı, "The Tanks of August" (Ağustos Tankları) başlıklı bir kitap yayınladı.

Kitap aslında, savaşa dair makalelerin bir araya getirilip düzenlenmiş bir hali. Ele alınan konular şu şekilde:

1. Gürcistan Silahlı Kuvvetleri'nin 2008 savaşına kadarki modernizasyon faaliyetleri
2. 2008 savaşının kronolojisi
3. Rus - Gürcü gerginliğinin askeri boyutu
4. Savaştaki Rus Hava Kuvvetleri kayıpları
5. Savaşın sona ermesinden sonra Gürcü Silahlı Kuvvetleri'nin durumu
6. Savaştan sonra Rus güçlerinin Abhazya ve Güney Osetya'daki konuş durumu
7. Rus ve ayrılıkçı güçlerin kayıpları
8. 2000 - 2009 arası dönemde Gürcistan'a yapılan silah sistemi sevkiyatları
9. 12.08.2008 itibari ile Gürcistan'daki Rus askeri birlikleri
10. 12.08.2008 itibari ile Gürcü Silahlı Kuvvetleri

Her ne kadar bir Rus düşünce kuruluşu tarafından kaleme alınmış olsa ve bu nedenle tarafsızlığı konusunda temkinli olunmasında fayda bulunsa da, "Ağustos Tankları", Kafkasya Savaşı ile ilgili yayımlanan şimdiye kadar gördüğüm en derli toplu ve bilgi-yoğun çalışma. Rus Hava Kuvvetleri'nin durumu ve savaşta oynadığı rol ile savaşalanı istihbaratının önemini vurgulaması açısından da ayrıca değerli bir çalışma.

Kafkasya, Rus Silahlı Kuvvetleri ve Karadeniz Havzası'ndaki güçler çatışmasına ilgi duyan herkese tavsiye ederim.

Kitabın tamamını http://www.cast.ru/eng/?id=386 adresinden pdf olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu adreste ayrıca savaşla ilgili detaylı bir harita da mevcut. Kitabın ciltlenmiş halinin de siparişi aynı adresten verilebiliyor, nakliye masrafı alınmıyor.

11/08/2010

Sultan Galiyev'i Tanıyor muyuz?

Mir Said Sultan Galiyev (1882 – 1940 )
Türk Dünyası'nın yetiştirdiği en büyük, en önemli aydınlardan biri olan Sultan Galiyev'i anlatan, Yılmaz Karahan imzalı çok güzel bir yazı:
1917 Bolşevik devriminin dört büyüklerinden biri olan Sultan Galiyev (diğerleri Lenin-Stalin-Troçki) Kazanlı bir Tatar Türk’ü ve Müslüman kökenli bir marksisttir.


10/08/2010

İnsan İstihbaratı ve Robin Sage Deneyi

The Washington Times gazetesinde 18 Temmuz günü yayınlanan bir haber, teknolojinin ve özellikle internetin sunduğu imkânların, istihbarat ve daha geniş bir çerçevede ulusal güvenlik alanında ne derece önemli bir silah haline geldiğinin göstergesi gibi idi.

Haberde ele alınan olay, kısaca şöyle:

Robin Sage isimli 25 yaşında, profil fotografına bakılacak olursa güzel ve alımlı, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mezunu ve ABD Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Donanma Ağ Muharebe Komutanlığı'nda (Naval Network Warfare Command) "siber tehdit uzmanı" olarak çalışan bir bilgisayar korsanı, ABD Silahlı Kuvvetleri, istihbarat ve güvenlik teşkilatlarına mensup çok sayıda (300'den fazla!) kişi ile Facebook, Twitter, LinkedIn gibi sosyal ağ siteleri üzerinden arkadaşlık kurarak çok sayıda gizli bilgiyi ele geçiriyor ya da bu bilgileri edinecek kadar yeterli ipucu, done, veri ediniyor. Google ve Lockheed Martin gibi çok sayıda büyük şirketten siber güvenlik danışmanlığı teklifleri alıyor. Kısa süre içinde bu kadar geniş bir çevre edinmesinde, yazışmalarında "güzel, zeki ve biraz da hafifmeşrep" bir profil çizmesi etkili oluyor.

Ancak ufak bir sorun var: Robin Sage gerçek değil! Thomas Ryan adlı, New Yorklu bir yazılım uzmanının yarattığı sanal bir karakter. İnternet ortamındaki yegâne profil resmi de bir porno sitesinden alınmış.

03/08/2010

Dört Deniz

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın, lideri olduğu İşçi Partisi'nin gizli bir toplantısında, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı'na Dr. Hakan Fidan'ın atanmasından rahatsız olduğunu ifade ettiğine dair haberler gündeme yansıdı.

Haberlere göre Barak, İran dostu olarak nitelediği Fidan'ın, Türk istihbaratı ile paylaşılan gizli sırları İran'a verebileceğinden endişe etmekte imiş.

Bu haber, Türkiye'ye bakışı ılımlı ile sıcak arasında bir bölgede olan Barak'ın bile yaklaşımının oldukça temkinli, hatta soğuk bir seviyeye geldiğinin göstergesi olarak yorumlanıyor. İsrailli komandoların kanlı Mavi Marmara baskını sonrasında kopma noktasına gelen Türk - İsrail ilişkilerinin aldığı hasarın ve karşılıklı güvensizliğin bir yansıması olarak algılanabilir gerçekten de.

02/08/2010

İngiltere'den İnsansız Sistemlere 500 Milyon Pound

Jane's Defence Weekly'den Tim Ripley'in 30 Temmuz tarihli haberine göre İngiltere, Irak ve Afganistan'daki harekatlara destek amacıyla insansız hava ve kara sistemlerine son 6 yılda 500 milyon Pound'dan fazla ( yaklaşık USD 776,000,000) para harcadı.

İngiliz Savunma Bakanlığı'na bağlı Birleşik Krallık Savunma Teçhizat, Destek ve Teknoloji Başkanlı'ğının açıkladığı verilere göre, yapılan harcamalardaki en önemli kalemler şu şekilde:

İngiltere, insansız sistemlere, ABD ve İsrail'den sonra en fazla para harcayan ülke konumunda.

01/08/2010

Far East Military Aviation Monitor: July 2010


July 2010

Japan Digest: A-Bomb Ceremonies, Jet Order Delay, Myanmar Refugees
Japan's new ASM-3 supersonic air-launched anti-ship missile
Lethal US airpower ready to defend ally against North Korea
South Korea's Air Force to Upgrade F-5 Ejection Seats
Rescue helicopter carrying seven people crashes in Japan
Singapore Air Force celebrates Pitch Black milestone
Afterthoughts on the PACRIM Airpower Symposium
China-made planes set to soar onto world market
Sri Lanka Air Force helps to douse raging fire
Indonesia's air force hopes to send more personnel to U.S. for training
Japan Coast Guard Signs Contracts for Six More AW139s
ST Aerospace says it will open fourth Chinese facility
This Is Not The Last Chinese Aircraft We Will Buy
China: Russia's Not Stopping the Flow of JF-17 Engines
Mitsubishi misses out on plane orders at Farnborough
Eurocopter and Kawasaki Heavy Industries sign new cooperation agreement
Two Y-8 dipatched to the Dalian rescue operation
New Fighter, Priced to Sell
Asia-Pacific air force leaders gather for symposium to share knowledge
Sri Lankan Air Force unearth explosives, cache of arms
Japan to send SDF to US-S Korea joint drill
5th AF commander assesses US-Japan bond
China-made planes set to soar onto world market
JASDF's New Cargo Aircraft XC-2(CX) Test Flight 2010-01-26
About the Chinese aircraft J-11
Japan issues request for information for VIP jets
Can the Chinese Air Force dominate in Asia-Pacific Region?
Air Force in S. Korea holds air war exercise
Singapore's prime minister visits MHAFB
Asia News - Singapore, France, India air forces hold joint drill
Q-5s May serve longer in PLAAF
Russia freezes sale of fighter jet engines to China
China Defense Blog: J-10AH?
The Latest Video of PLA J-15 carrier-based fighter aircraft
Russian combat aircraft makers fear competition with China
Chinese air force commander leaves for Germany, Britain
Chinese air force among the most capable, analyst says
Is China's Air Force unmatchable?
Japanese Air Force One lands in Toronto
KAI and Lockheed need to rethink their T-50 strategy
J-10B ready for PLAAF?
China Air Force Steps it Up
Singapore pilots soar in France