15/08/2009

Çerçevenin Dışında Düşünmek

Fox TV'de yeni olduğunu sandığım bir yarışma programına takıldı gözüm.. Vatan Şaşmaz sunuyor, iki yarışmacı var. 3 x 3 şeklinde yerleştirilmiş 9 tane büyük kutu içinde de ünlüler. Bildiğimiz XOX oyununun biraz tadil edilmiş bir halini oynuyorlar.. Yarışmanın ünlülerinden biri de CenkErdem çifti idi. Vatan Şaşmaz ile CenkErdem arasında bir ara şöyle bir muhabbet geçti:V.Ş: Efendim bir kadın kocasını milyoner yapabilir mi?

CE: Evet yapabilir, eğer kocası milyarderse...

Koca bir kahkaha patlattım ve dakikalarca güldüm. Espri çok hoşuma gitti.

Ama gülmem geçince ciddi ciddi düşündüm (güldürürken düşündürmek!!!):

Bu soru sorulduğunda ister istemez akla gelen ilk düşünce, kadının kocasını sıfırdan milyoner yapması şeklinde oluyor. Yani bir şekilde beyin kendisine "milyon" üst sınırını, hedefini belirliyor ve o hedefe nasıl ulaşılabileceğinin cevabını arıyor.

Ancak CenkErdem'in cevabı "çerçevenin dışında düşünme"ye çok güzel bir örnek. Gavurlar buna "thinking outside the box" diyorlar.

Başka bir örnek: 3 x 3 toplam dokuz tane nokta var. Toplam dört tane doğruyu, elinizi kaldırmadan çizerek bu noktaların üzerinden geçirmeniz gerekiyor. Nasıl yaparsınız? Biraz deneyin, cevabı ise burada.

Anlatabildim mi?

Hiç yorum yok: