31/07/2006

Bir Ayıbı Temizlemek!

Geçtiğimiz günlerde bir işim dolayısıyla, mezunu olduğum İstanbul Teknik Üniversitesi'nin Maslak Kampüsü'ne gittim. Bilenler hatırlayacaktır, kampüs giriş kapısının hemen ötesinde Fen Edebiyat Fakültesi, fakültenin önündeki otoparkta da, etrafı çimenlik bir kaide üzerinde bir adet eski F-104 bulunur... Daha doğrusu ben en son kampüsü gördüğümde öyleydi. Kampüsteki pek çok değişiklik bir yana, bu gidişimde o uçağı yerinde görememek ilk anda "herhalde artık çürüdü" dedirtti içimden, ufak bir iç çekme ile birlikte... Ancak yanılmışım.

30/07/2006

Kuzey Irak İyi Hoş da...

Son zamanlarda çatışma haberlerinin ekseriyetle hangi bölgelerden geldiğine dikkat çekmek isterim. Şahsi değerlendirmem, TSK'nın sınıra yaptığı büyük yığınağın ve son zamanlardaki sınır ötesi operasyon haberlerinin PKK üzerindeki baskısı nedeniyle, örgütün Kuzey Irak'taki unsurlarının İran'a doğru kaymaya çalıştıklarıdır. Irak - Suriye sınır hattı, direnişçilerin beslenmesini önlemek içn ABD kuvvetleri tarafından sıkı biçimde göz altında tuutlmaktadır. İran - Irak sınırının güvenliği görece daha zayıftır. Son zamanlardaki çatışma haberlerinin de Doğu Anadolu'dan gelmesi, bu kanıyı güçlendirmekte.

Duruma ilişkin iki teorim var:

29/07/2006

TSK ve Ulusal Strateji: Amaç - Araç Uyumu Üzerine Bir Deneme

Clausewitz stratejiyi, "savaş hedefini elde etmek için, muharebeleri bir araç olarak kullanma sanatı" olarak tarif eder. Başka bir deyişle strateji, savaş planını oluşturur, savaşın da dahil olduğu çeşitli harekatların öngörülen akışını tasarlar ve bu seferlerin her birinde yapılacak muharebeleri düzenler.

Ölçeği ne olursa olsun, stratejinin başarılı olabilmesi, amaçlar ile araçların uyumlu olmasına bağlıdır. Yüksek stratejide bu araçlar askeri, ekonomik, sosyal, siyasal olabilir. Askeri stratejide ise değişik askeri araçlar. Ancak hiç bir zaman tek bir vasıtaya dayalı bir strateji kurulamaz. Değişik vasıtaların üzerine inşa edlmiş stratejide ise her bir elemanın eşit derecede önemi vardır.

Şahsi değerlendirmelerim ışığında örnekleyecek olursam:

28/07/2006

Güney Kore Gözlem Uydusu Fırlattı

Güney Kore bugün TSİ 1005'de KOMPSAT-2 (Arirang-2) adlı gözlem uydusunu fırlattı. Coğrafi ve ekolojik araştırmaların yanısıra Kuzey Kore füze çalışmalarının da takip edilmesinde kullanılacak uydunun çözünürlüğü siyah beyaz görüntüler için 1.0-2.0m, renkli görüntüler için ise 4.0m. Uydu Rusya'daki Plesetsk uzay üssünden SL-19 (Rokot) roketi vasıtası ile yörüngeye yerleştirildi.


21/07/2006

Giriyor muyuz? Girdik mi? Girecek miyiz?

Girmiyoruz. Girmedik. [Epey bir süre] Girmeyeceğiz.

Ben böyle düşünüyorum.

Her şeyden önce Türkiye [Kuzey] Irak'ta söz sahibi olma, "borusunu öttürme" şansını 1 Mart 2003 günü yitirmiştir, o hayati önemi haiz inisiyatif o gün kaybedilmiştir. Geçmiş ola. Irak esaki Irak değil, Talabani eski Talabani değil, Barzani eski Barzani değil, ABD eski ABD değil.

20/07/2006

Bu da Geçer Ya Hû! (This too shall pass!)

Dervişin biri,uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra bir köye ulaşır.Karşısına çıkanlara kendisine yardım edecek,yemek ve yatak verecek biri olup olmadığını sorar.Köylüler kendilerinin de fakir olduklarını,evlerinin küçük olduğunu söyler ve Şakir diye birinin çiftliğini tarif edip oraya gitmesini tavsiye ederler.

Derviş yola koyulur,birkaç köylüye daha rastlar.Onların anlattıklarından Şakirin bölgenin en zengin kişilerinden biri olduğunu anlar. Bölgedeki ikinci zengin ise Haddad adında başka bir çiftlik sahibidir.

19/07/2006

Virtual Reality Aid Submarine Manufacture

Submarine builder is currently deploying advanced visualisation software in what is thought to be the very first 'manufacturing floor' use of Stereo virtual reality by a shipyard.

BAE Systems Submarines, helped by Virtalis, the advanced visualisation specialists, is currently deploying advanced visualisation facilities for the manufacture of the Astute Class of submarine in Barrow-in-Furness, England. It is thought that this is the very first 'manufacturing floor' use of Stereo VR. Just as unusual is the fact that the cabin-based systems are being operated, not by the IT department, but by people whose main role is building the submarine.

18/07/2006

İsrail'e İki Yeni Dolphin

The image “http://www.naval-technology.com/projects/dolphin/images/dolphin7s.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.

İsrail, envanterindeki üç adet Dolphin (Tip 800) sınıfı denizaltıya ilaveten, Almanya'dan iki adet Dolphin II sınıfı denizaltı satın alıyor.

İsrail Globes Online sitesindeki habere göre Alman Hükümeti, HDW firmasına, yaklaşık 2 milyar avroluk projede üretime başlaması için 170 milyon avro tutarındaki avans dilimini bu hafta içinde ödeyecek. Söz konusu iki denizaltının maliyetinin üçte biri Alman hükümeti, geri kalanı ise İsrail tarafından karşılanacak. İsrail, Dolphin I sınıfı denizaltılarını da benzer bir finansman şekliyle tedarik etmişti.

06/07/2006

Denizaltılar İçin Şaftsız Tahrik Sistemi


General Dynamics bünyesindeki Electric Boat şirketi ile ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı DARPA birimi tarafından, şaftsız denizaltı tahrik sistemi konusundaki ArGe faaliyetleri konusunda 18 ay süreli ve 20 milyon dolar tutarında bir anlaşma imzalandı.

Tango Bravo (Technology Barrier) olarak adlandırılan proje çerçevesinde, şaftsız, dolayısıyla denizaltı mukavim teknesinin delinmesini gerektirmeyecek bir tahrik sisteminin geliştirilmesi hedefleniyor.

05/07/2006

Ottoman Navy - 1853OTTOMAN NAVY - 1853
The Illustrated London News

24 September 1853

The re-establishment of the Ottoman Navy was the work of three Turkish Admirals, all of whom (the first more especially) were among the most remarkable men of their day.

03/07/2006

Pakistan'a F-16 Dopingi

Pakistan'ın, deprem felaketi nedeniyle bir süredir sürüncemede kalan yeni F-16 savaş uçağı tedariği ve eldekilerin modernizasyonu projesi ile ilgili geçtiğimiz günlerde müspet gelişme oldu. ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı DSCA tarafından Kongre'ye gönderilen 4 ayrı bilgilendirme notu, Pakistan'a 36 adet yeni F-16C/D Block 50/52 savaş uçağı ve bu uçaklarda kullanılacak silah ve mühimmatın satışı, 60 adet F-16A/B'nin modernizasyonunu içeriyor. Tüm bu satış ve modernizasyon pakedinin azami 5 milyar dolar tutarında olacağı bildirilmiş.

Paket şu kalemlerden oluşuyor:

01/07/2006

Amerikan Ordusu'na Avrupa Helikopterleri

http://www.rotor.com/news/eadsuh.jpg

Eurocopter üretimi EC-145'in ABD'nin LUH (Light Utility Helicopter) projesi için önerdiği versiyonu UH-145, söz konusu ihalede ipi göğüsleyen aday oldu.

Yaklaşık 3 milyar dolarlık proje ile tedarik edilece 322 adet hafif helikopter envanterdeki UH-1H ve OH-58'lerin yerini alacak.

UH-145'in ihaledeki diğer rakipleri AgustaWestland Bell AB-139 türevi olan US-139, McDonnell Douglas MD-900 ve Bell 412 idi.