31/03/2009

Far East Military Aviation Monitor: March 2009
March 2009


S. Korean F-16 Crashes Off Coast; Pilots Safe
Elbit unit Elisra wins electronic warfare deal with Korea
Directing Cope Tiger flying shows multilateral partnership
Russia shows concern over Chinese weapons piracy
China uses bomber planes to blast ice blockages along Yellow River
North Korea Adamant on Missile Launch
China unruffled over North Korean launch
RazakSAT, A Testimony Of Local Scientists Talent, Capability
Indonesia Rejects Gift of Mirage Airplanes
Free Jet Fighters Find No Takers
Boeing Unveils New International F-15 Configuration - the F-15SE
Japanese Aircraft Carriers Back In Business
China tells Japan it wants aircraft carrier
Author discusses differences in U.S., Chinese air forces during Misawa visit
Taiwan Renews Push for F-16 Fighter Jets
U.S., Japan conduct bilateral training
Jet fighters used to make rain, not war
Cope Tiger exercise begins in Thailand
Elbit unit Elisra wins electronic warfare deal with Korea
Buddy Wing brings Kunsan, South Korean airmen closer
First Two MB-339CMs delivered to the Royal Malaysian Air Force
Royal Malaysian Air Force receives delivery of first two MB-339Cm trainers
U.S., South Korea begin exercise amid North Korea’s threats
Kadena Deploys F-15s and personnel to Thailand for Exercise Cope Tiger
Forces team up in Thailand skies
Lockheed Martin secures $ 655 million contract to refurbish 12 P-3C Orions for Taiwan
Thai pilot killed in Air Force plane crash
North Korea fills the air with threats
Japanese gov't should explain cost breakdown for relocation of Futenma base
S. Korea To Establish Plane Airworthiness System
Singapore to Keep up, Repair Chinook Transmissions
A Light Sabre for the Third World: The FC-1 / JF-17 Thunder
The Japanese MoD signs Training Helicopters contract
Miangas Island? No worries!
Japan says would shoot down inbound NKorean rocket
3rd KC-767J Tanker transferred to Japanese Itochu
Japan may aim to down North Korea missile

PT DI to complete production of Super Puma for Air Force
S Korea, U.S. start joint air training in preparation of annual defense drill
S. Korea Eyes Fighter Jet for Landing Ship

Omurgasızlık...

* * * Önemli not: Aşağıdaki yazıya konu olan fotograf gün içerisinde Hürriyet gazetesince değiştirilmiştir. Eğer bu değişiklik, gösterilen gafletin farkına varılması sonucu ise, değişikliği yapan gazete yönetimine bir vatandaş olarak teşekkür ederim. * * *


Gün geçmiyor ki Türk basını omurgasızlık, haysiyetsizlik ve basirtsizlik alanlarında yeni açılımlar yapmasın...

30/03/2009

Haftalık Bakış #3: EMB-314 ve Yakın Hava Desteği

EMB-314 ve Yakın Hava Desteği

Özellikle turboprop motorlu uçaklar alanında pazarda büyük yer sahibi Brezilyalı uçak üreticisi Embraer şirketi, 23 Mart günü yaptığı açıklamayla Ekvador Hava Kuvvetleri’ne (Fuerza Aérea Ecuatoriana; FAE) 24 adet EMB-314 Super Tucano satışını teyid etti.

Satışa ilişkin 2008 yılında imzalanan sözleşme, 24 adet EMB-314 Super Tucano eğitim ve saldırı uçağı, bir adet simülatörü de kapsayan entegre eğitim ve görev destek sistemini (Training and Operation Support System; TOSS) içeriyor. Embraer’in açıklamasında satışın mali boyutuna ilişkin bilgi yok, ancak önceki satışlardan hareketle 230 – 240 milyon Dolar civarında olduğu tahmini yapılabilir.

23/03/2009

Haftalık Bakış #2: Yunanistan ve FREMM

Yunanistan ve FREMM

Avrupa’nın en büyük savunma sanayii şirketlerinden MBDA’nın CEO’su Antoine Bouvier, 17 Mart’ta yaptığı açıklama ile firmanın Fransız pazarındaki satışlarının önümüzdeki 5 yıl içinde önemli ölçüde düşeceğini, buna karşılık oluşacak açığı ihracat gelirleri ile kapatmayı hedeflediklerini belirtti. MBDA’nın cirosunun yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan ihracat kalemlerinin payının, önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 50’ye ulaşması planlanıyor.

20/03/2009

Hürmüz Boğazı'nda Denizaltı Kazası

Son yıllarda artan denizaltı kazalarına bugün (20.03.2009) sabah saatlerinde bir yenisi daha eklendi: Hürmüz Boğazı'nda seyreden ABD Deniza Kuvvetleri'ne ait Los Angeles sınıfı nükleer saldırı denizaltısı USS SSN-768 Hartford ile San Antonio sınıfı amfibi çıkarma gemisi USS LPD-18 New Orleans çarpıştı. Kazada Hartford denizaltısındaki 15 mürettebatın hafif yaralandığı bildiriliyor. Her iki gemi de halen kendi tahrik sistemlerini kullanarak seyretmekteymiş, ancak New Orleans'tan, hasar alan yakıt tankı nedeniyle denize 25 bin galondan fazla mazot sızmış. Hartford'da herhangi bir nükleer yakıt sızıntısı rapor edilmemiş. New Orleans, ABD Deniz Kuvvetleri'nin en modern çıkarma gemilerinden biriydi.

Two U.S. Navy Vessels Collide in the Strait of Hormuz

From Commander, U.S. 5th Fleet Public Affairs
MANAMA, Bahrain – A U.S. Navy submarine and U.S. amphibious ship collided in the Strait of Hormuz early Friday morning, March 20, 2009. The collision between USS Hartford (SSN 768) and USS New Orleans (LPD 18) occurred at approximately 1:00 a.m. local time (5:00 p.m. EDT, March 19). Fifteen sailors aboard the Hartford were slightly injured and returned to duty. No personnel aboard New Orleans were injured. Overall damage to both ships is being evaluated. The propulsion plant of the submarine was unaffected by this collision. New Orleans suffered a ruptured fuel tank, which resulted in an oil spill of approximately 25,000 gallons of diesel fuel marine. Both ships are currently operating under their own power. The incident is currently under investigation. Both the submarine and the ship are currently on regularly scheduled deployments to the U.S. Navy Central Command area of responsibility conducting Maritime Security Operations (MSO). MSO set the conditions for security and stability in the maritime environment as well as complement the counter-terrorism and security efforts of regional nations. MSO deny international terrorists use of the maritime environment as a venue for attack or to transport personnel, weapons, or other material.
http://www.cusnc.navy.mil/articles/2009/046.html

19/03/2009

Costs?

Savaş uçağı maliyetleri, özellikle Eurofighter Typhoon, F-35 Joint Strike Fighter, F-22A Raptor gibi modern uçaklar söz konusu olduğunda en ateşli tartışmaların konusu olmakta. Modern uçaklar oldukça pahalı, bütçeye yükleri ağır. Ancak bu yükün niteliğinin doğru biçimde belirlenmesi gerek.

Savaş uçakları, içerdikleri silah sistemleri, aviyonikler, bakım, işletme & idame ve eğitim gibi alt kalemlerden dolayı, tabiri caizse "anahtar fiyatı" şeklinde ifade edilemeyecek maliyet kalemlerine sahipler.

Nedir bu kalemler? (KeyPublishing Forum'da djcross rumuzlu kullanıcının mesajından)
  • "Flyaway" (uçuş) Maliyeti = Gövde (airframe) + motor + aviyonik
  • Silah sistemi maliyeti (Weapon System Cost) = "Flyaway" maliyeti + destek sistemleri + dökümantasyon + eğitim & eğitim sistemleri
  • Tedarik Maliyeti (Procurement Cost) = Silah Sistem Maliyeti + yedek parça
  • Program Maliyeti = Tedarik maliyeti + ArGe maliyetleri + denemeler + tesis altyapı maliyetleri
  • Ömür Devri Maliyeti (Life cycle cost) = Program Maliyeti + Yakıt + lojistik + işletme maliyetleri + personel ve sair maliyetler

IDEX 2009

ACIG ekibinden Georg Mader'in IDEX 2009 değerlendirmesi: IDEX Abu Dhabi: „Security is the Red Line...!“

18/03/2009

Hindistan'dan Hawk Sürprizi

Hindistan, hava kuvvetlerindeki ileri jet eğitim uçağı ihtiyacını karşılamak üzere yaklaşık 20 yıllık bir süreçten sonra seçtiği İngiliz Hawk Mk132 uçaklarından, ilk parti 66 adetten sonra projeyi durdurup yeni tip bir eğitim uçağı için ihaleye çıkıyor.

1983 yılında çerçevesi çizilen, 1986 yılında verilen hükümet onayı ile resmen başlayan AJT (Advanced Jet Trainer) projesinde BAe firması ile sözleşme ve Mart 2004'te imzalanmıştı. Sözleşme, ilk 22'si BAe'den doğrudan teslimat, kalan 44'ü Hindustan Aeronautics (HAL) tesislerinde lisans altında üretim olmak üzere ilk etapta toplam 66 uçağın tedariğini kapsamaktaydı. Sözleşme 40 adet de opsiyonu içermekteydi. İlk Hawk AJT'ler Hint Hava Kuvvetleri'nde (HHvK) Şubat 2008'de resmen hizmete girmeye başladı.

17/03/2009

Haftalık Bakış #1: MiG-21'in Halefi Kim Olacak?

Savunma Sanayi Haftalık Haber Gazetesi'nde, "Haftalık Bakış" adı altında bir köşede yazmaya başladım. Amatör bir ruhla savunma sanayiine yönelik haber ve yorum sunmayı hedefleyen bu internet gazetesindeki ilk köşe yazımın başlığı, "MiG-21'in Halefi Kim Olacak?"...

Her türlü yorum ve eleştiriye açığım, hatta açım.

MiG-21'in Halefi Kim Olacak?


Hava savaşının temel kaideleri tamamen olmasa bile büyük ölçüde değişmekte.

Denklemin içine görüş ötesi menzil (Beyond Visual Range – BVR) hava – hava füzeleri girmekte, kaska monteli görüş sistemleri neredeyse standartlaşmakta, Link 11 / Link 16 gibi taktik veriyolları kullanılmakta, silahlı ve silahsız İHA’lardan alınan gerçek zamanlı veriler, Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HEİK) uçakları, GPS güdümlü mühimmat vs olmazsa olmaz haline gelmekte… “Ağ Merkezli Muharebe” kavramı her bir muharip unsuru, ki buna taktik savaş uçakları da dahil, birbirine bir çeşit çift yönlü iletişim ağı ile bağlayarak silahlı kuvvetleri tek ve entegre bir savaşan vücut haline getirmeyi öngörmekte. 21. Yüzyıl’ın “savaş uzay”larının modern hava kuvvetlerine dikte ettirdiği ihtiyaçlar, gittikçe kabaran maliyet faturalarını da beraberinde getiriyor: İngiltere, Fransa gibi gelişmiş ülkeler bile bu yapıyı kurmakta maddi ve teknolojik olarak büyük güçlüklerle karşılaşmaktalar.

16/03/2009

Hind'leri Gördüm!

Mahsun Kırmızıgül'ün yazıp yönettiği "Güneşi Gördüm" isimli film kısa süre önce vizyona girdi. Filmi izlemedim. Ancak fragmanı dikkatimi çekti. Fragmanda Türk "rolü oynayan" bir grup helikopter, br operasyon sırasında, dağlık bir arazi üzerinde uçarken görülüyordu. Algıda seçicilik ilkesi üzerine fragmanı bir kenara bırakıp helikopterlere odaklandım.

Uzayda Trafik Kazası

Çarpışan uydulara ait yörünge bilgileri. Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.


10 Şubat 165600UTC zamanı ile Sibirya üzerinde bir Iridium uydusu (Iridium 33) ile Rus Cosmos 2251 uydusu çarpışmıştı. Çarpışmadan sonra enkaz parçaları nedeniyle yörüngede bir parçacık bulutu oluştu.

06/03/2009

Brezilya'nın F-X2 Projesi

DefPro'nun aşağıdaki haberine göre Boeing (F/A-18E/F), Dassault (Rafale) ve Saab (Gripen NG), 36 adet yeni nesil savaş uçağı tedariği kapsayan F-X2 projesi kapsamındaki tekliflerini 2 Şubat itibariyle Brezilya Hava Kuvvetleri (FAB) ve Savunma Bakanlığı müşterek komisyonuna sunmuşlar. FAB komutanı TümGeneral Juaniti Saito, seçimin Haziran - Temmuz civarında yapılacağını ve sözleşmenin Ekim ayında imzalanacağını beyan etmiş.