26/11/2010

Az Kullanılmış Uçak Gemisi

Tayland Deniz Kuvvetleri'ne bağlı "Chakri Naruebet" isimli hafif uçak gemisi, ülkenin güney bölgesindeki sel felaketinden mağdur olanlara yardım için görevlendirilmiş.

Gemi, afetzedelere yardım için 1 (bir) kamyon kasası dolusu kasa kuru gıda ve içme suyu götürmüş. Ayrıca gemiye bağlı bir S-70B SeaHawk deniz helikopteri nakil işlemlerine yardımda bulunmuş. Bu muazzam yardım harekatını ölümsüzleştirmek için çok sayıda hatıra fotografı da çekilmiş.

Chakri Naruebet İspanyol yapımı bir hafif uçak gemisi. 90'lı yıllarda hizmete girdi. Ödenek sıkıntıları nedeniyle ortalama ayda en fazla bir gün limandan ayrılabiliyor. Bir uçak gemisi olmasından öte en önemli özelliği, Tayland Kraliyet ailesinin resmî yatı olması.

Acaba diyorum, hazır LPD projesinde tonaj büyümüş ve standart bir LPH boyutlarına yaklaşmışken ve 3. Deniz Sistemleri Semineri'nde öğrendiğimiz üzere ufukta da LPH Projesi varken, Chakri Naruebet'i satın alsak Tayland'dan, modernize etsek, milli radar, elektrooptik ve silah sistemleri donatsak nasıl olur? Hazır az kullanılmış uçak gemisi ne de olsa...

24/11/2010

Kore'de Çatışma (3. Yeonpyeong Muharebesi): 24.11.2010

Kuzey Kore propaganda posteri
(Kaynak: Internet)
Kuzey Kore Silahlı Kuvvetler Yüksek Karargahı dün sert bir bildiri yayınladı. Bildiride "Güney Kore birliklerinin, 'Hoguk' kod adlı saldırgan nitelikli tatbikat sırasında 23 Kasım günü 1300 sularında Yonphyong Adası civarındaki (Kuzey Kore) karasularına düzinelerce top mermisi ateşlediği, söz konusu askeri provokasyonun 'haydutça (tesis edilmiş) Kuzey Sınır Hattı'nı koruma çabalarının bir uzantısı olduğu, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) Devrim Silahlı Kuvvetleri'nin karasularını ve toprak bütünlüğünü koruyacağı" bildirilmiş ve "Güney Kore'deki kukla grubun KDHC'nin topraklarını 0.001mm dahi işgal etmesi durumunda tereddütsüz ve merhametsiz bir şekilde karşılık verileceği" tehdidinde bulunulmuş.

KDHC, Hoguk Tatbikatı ile ilgili daha önce de sert bir açıklamada bulunmuş, amfibi taarruz provalarının da bulunduğu tatbikatın, Kuzey Kore'ye karşı önalıcı bir saldırının provası olduğu iddia edilmişti.

23/11/2010

Air International

Key Publishing yayınevi tarafından yayınlanan dünyanın önde gelen havacılık dergilerinden Air International'ın Kasım 2010 sayısında iki adet haberim yayınlandı.

Maiden Flight of Turkish KT-1T

Turkish - Chinese Exercise


Kore'de Çatışma (3. Yeonpyeong Muharebesi): 23.11.2010

Yeonpyeong'dan yükselen alevler
Yerel saatle 1434 (TSİ 0734) civarında, Kore Yarımadası'nın batısındaki küçük bir ada olan Yeonpyeong'da gerçekleşen patlamalar, gündemi birdenbire değiştirdi, dikkatleri Doğu Asya'nın düşman kardeşlerinin üzerine çevirdi.

Kuzey Kore topçu birlikleri, Sarı Deniz'de, Güney Kore'nin Incheon kentinin 80km batısında yer alan Yeonpyeong Adası'nı, 200'den fazla topçu mermisi ile bombardımana tuttu. Bölgeden gelen ilk haberlere göre en az iki ölü, 12'den fazla var. Güney Kore'nin bombardımana karşılık olarak K-9 kundağı motorlu obüslerle karşı ateş açtığı ve bölgeye F-16 savaş uçaklarını sevk ettiği şeklinde haberler mevcut.

1,300 nüfuslu adadaki sivil sakinler bulabildikleri teknelerle yakınlardaki diğer şehirlere sığınıyorlar. Adanın çeşitli bölgelerinden yoğun alev ve dumanlar yükselmekte.

Bu, Yeonpyeong'un sahne olduğu ilk çatışma değil. Bölge 1999, 2002 ve 2009 yıllarında yine ufak çaplı çatışmalara sahne olmuştu. 2002'deki 2. Yeonpyeong Çatışması'nda Kuzey Kore deniz kuvvetlerine ait bir torpidobot batmış, 13 denizci hayatını kaybetmişti.

18/11/2010

Bir Bazukanın Hikayesi

Sene 1969... Yer, Doğu Anadolu'da III. Kademe bir Ordonat (Bakım) birliği...

2. Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra Marshall Yardımı ile ABD, Türkiye'ye çok sayıda silah araç gereç ve malzeme yardımı yapar. Bu yardımlar ile donatılan Türk Ordusu, Sovyet tehdidine karşı Atlantik Bloku'nun kanat ülkesi haline gelir.

3.5" (90mm) M20 "Super Bazuka" da bu kapsamda gelen silahlardan biridir. Çok sayıda M20, Türk Kara Kuvvetleri'nin birliklerine, bilhassa Sovyet tank ve zırhlılarına karşı duracak olan Doğu Anadolu'daki birliklere dağıtılır.


13/11/2010

Türk Hava Kuvvetleri Tornado IDS "What If"

Türk Hava Kuvvetleri için 1980'lerin ortalarında gündeme gelen Tornado alımı ve perde arkasını, "Türkiye'nin Gerçekleşmeyen Tornado Alımının Hikayesi" başlıklı yazımda aktarmaya çalışmıştım.

Bayram tatilinin verdiği boşluk hissini, http://bagera3005.deviantart.com adresinde bulduğum bir Tornado IDS vektör grafiği üzerinde çalışarak atmaya çalıştım. Ortaya, Türk Hava Kuvvetleri 111. Filo'da görev yapan bir Tornado IDS çıktı. Uçağın kamuflajı için, F-4E'lerimizde de kullanılmış SEA (SouthEast Asia) kamuflaj paternini kullandım.

Biraz daha vakit yaratıp farklı versiyonları da çizmeye çalışacağım.


Büyük hali için üzerine tıklayınız

12/11/2010

Türkiye'nin Gerçekleşmeyen Tornado Alımının Hikayesi

Tornado IDS Türk Hava Kuvvetleri'nde nasıl görünürdü?
Ben bu şekilde tahmin ettim.
Eurofighter konsorsiyumu Halkla İlişkiler bölümü yöneticisi Marco Valerio Bonelli, Türkiye'ye, birlikte geliştirilecek ve Eurofighter 2020 olarak adlandırılan Eurofighter EF-2000 Typhoon'un yeni nesil versiyonundan iki filo, toplam 40 adet satmak istediklerini açıkladı.

Bonelli, bu ortaklığın, 30 - 40 yıllık, stratejik bir işbirliği anlamına geldiğini eklemiş.

İki filo, 40 adet savaş uçağı alımı için Avrupalılar'ın Türkiye'ye çeşitli tekliflerle gelmesi yeni bir şey değil aslında. Türkiye'nin Eurofighter ile ilgilenmesi de.

1984 yılına geri dönelim... Aylardan Ağustos...


08/11/2010

Arap Yarımadası'nda Alışveriş Çılgınlığı Devam Ediyor

Suudi Arabistan'ın $60 milyarlık sipariş paketinden sonra bölgenin bir diğer yükselen gücü Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), pahada o kadar ağır olmasa da oldukça önemli bir silah alımına hazırlanıyor.

ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı DSCA kurumunun ABD Kongresi'ne ilettiği bilgi notuna göre BAE, elindeki 30 AH-64D Apache saldırı helikopterini, en son versiyon olan Block III seviyesine modernize edip, 30 adet de ilave AH-64D Block III Apache saldırı helikopteri alacak. İlgili alt sistem, yedek parça, eğitim ve diğer kalemlerle birlikte bu alımın toplam maliyeti USD 5,000,000,000 olarak bildirilmiş.

Bir diğer alım ise, MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System; Ordu Taktik Füze Sistemi) taktik balistik füze sistem alımı. 100 adet ATAMCS'a ilaveten 60 adet düşük menzilli Low Cost Reduced-Range Practice Rockets (LCRRPR) eğitim roketleri de alınıyor. İlgili yedek parça, lojistik destek ve eğitim kalemleri ile birlikte bu alımın toplam maliyeti de USD 140,000,000 olarak belirlenmiş.

Arap ülkeleri çok ciddi bir silahlanma hamlesi içinde. Suudi Arabistan, BAE, Katar, Bahreyn ve Kuveyt bir nevi müşterek Arap ordusu kuruyor sanki. Handiyse biz İsrail'den beklerken asıl bu Arap ülkeleri saldıracak sanki İran'a... 

Hayra alamet değil bu aşırı silahlanma...

04/11/2010

CHP'de Kriz: Değişimin Sancıları mı?

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) dün ilk işaretleri görülen ve bugün bomba gibi patlayan kriz, siyasi tarihimizdeki en ilginç süreçlerden birinin yansıması aslında.

İlk bakışta oldukça karışık ve takip etmesi zor gibi. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve Genel Sekreter Önder Sav arasındaki bir mücadele söz konusu. Bol miktarda "Parti Meclisi" (PM), "Merkez Yönetim Kurulu" (MYK) ibareleri geçiyor; her iki cümlenin birinde mutlaka "tüzük" kelimesi var, kurultay isteniyor vesaire.

Peki bu kriz nasıl çıktı? Ve daha önemlisi, neden çıktı?

02/11/2010

Rus Ordusu'na İtalyan Zırhlı Aracı

Rusya'dan, ülkenin silahlı kuvvetler modernizasyonu faaliyetleri kapsamında bir süredir özellikle askeri denizcilik alanında ilginç haberler gelmekteydi (bkz: Rusya'nın Yeni Nesil Korvet Projesinde Hayal Kırıklığı, Rusya'nın Mistral Projesinde Pürüz). Rusya'nın artan bir şekilde savunma sistemlerinde uluslararası işbirliği girişimlerine yönelmesinin sonucu olan bu haberlere geçtiğimiz hafta bir yenisi daha eklendi.

Rus haber ajansı RIA Novosti'nin 26 Ekim tarihli haberine göre, Paris'teki EuroNaval 2010 fuarı sırasında biraraya gelen Rus ve İtalyan yetkililer, İtalyan IVECO ve Rus Rostekhnologii firmalarının bir ortak girişim kurarak, IVECO tasarımı LMV M65 taktik tekerlekli zırhlı araçlarının lisans altında üretimi konusunda mutabakata varmış.

Rusya Federasyonu Savunma Bakan Yardımcısı Vladimir Popovkin, kurulacak ortak girişimin 2011'den itibaren üretime başlayacağını, araçta kullanılacak Rus katkısının zaman içinde 50%'ye ulaşacağını belirtmiş.

01/11/2010

Far East Military Aviation Monitor: October 2010


October 2010

“Fierce Dragon” fighter and MiG-29 compete for orders of Sri Lanka
Sri Lanka embarks on fighter aircraft procurement
China and the Russian MiG-29, JF17 Sri Lankan fighter competing
F-16 upgrade doesn't fly with Taiwan
Four generations of the Chinese Air Force
Taiwan F-16 fighter parts can not be replaced
Turkey and China, Conduct Joint Air Exercises With Iran's Support
Turkey invited China to join NATO air exercise
An interview with a PLAAF L. Gen on the new world order
Japanese Air Force sinks unidentified sub during exercise
Chinese aerospace delegation to visit Indonesia
PLAAF J-10s to perform at Airshow China 2010
PAF to participate in aviation, aerospace exhibition in Beijing
Turkey, China In Exercises
China Practices Intercepting U.S. Stealth Fighters
Why China's Air Force in Turkey?
Chinese Air Force Planes Refuel In Pakistan, Iran On Way To Turkey
Joint air force training exercise set for this week
Korea and US Begin Joint Air Force Drill Friday
Taiwan officer visits U.S. to push F-16C/D sale
Thailand - F-16 Mid-Life Upgrade
China's 5th generation Stealth Fighter Program
AIDC Wins NT$5 B. Order for MRJ Planes From Japan`s Mitsubishi
Taiwan; Air Force wants Global Hawk in parallel to local R&D efforts
SDF has 14011 cluster bombs
The Anatolian Eagle Is Looking Eastward
China's real fourth-generation fighter, the F-14
Trainer aircraft maker looks to take off in China
What's PLAAF Doing in Turkey?
China's Air Force Goes Abroad
Chinese Air Force in friendly Turkish skies
Chinese Air Force, a strategic air force?
US likely to upgrade Taiwan fighter jets
Top Taiwan officer visits US over jet deal
F-16 Pilot Training for Singapore
Singapore orders 12 M-346 trainer aircrafts worth EUR 250 million
What are China's military intentions in Central Asia?
Turkish F-16s Stage Joint Maneuvers with Chinese Su-27s
New JASDF anniversary markings
Thailand to upgrade 18 F-16s worth $700 million
Chinese Air Force test range strike force, J10 performance Su-27 lost
Sri Lanka Air force – Upgraded Command
S. Korea, Russia Seek Air Force Hotline
Military helicopter crash-lands in Singapore
Finmeccanica Gets EUR250M Singapore Contract For 12 Aircraft
Singapore set for Alenia Aermacchi's M-346
Singapore's Apache Attack Helicopter Makes Crash Landing
RSAF pilots 'did right'
Singapore blames 'mechanical problem' for Apache incident
Learjet, PLAAF ELINT variant.
Fresh batch of new Y-8C spotted
Indonesia receives last 3 Sukhoi fighters, plans to buy six more