30/03/2010

Kısa Kısa...

Rusya'nın Proje 20380 Stereguşçi sınıfı korvet projesinin ikinci gemisi Sobrazitelni, yarın St Petersburg'daki Severnaya Verf tersanesinde denize indiriliyor.

Hindistan'ın özgün tasarım taarruz helikopteri LCH (Light Combat Helicopter) ilk uçuşunu 29 Mart günü gerçekleştirdi.

Boeing, sıvı hidrojen yakıt sistemi kullanan Phantom Eye isimli bir insansız hava aracı sistemi geliştiriyor. Sistem 150bg gücündeki 2.3lt 4 silindirli motorla 200kt sürate sahip olacak ve 4 gün boyunca havada kalabilecek. 45m kanat açıklığına ve 205kg faydalı yük taşıma kabiliyetine sahip sistemin, 10 gün havada kalan ve Phantom Ray isimli daha gelişmiş bir versiyonu üzerinde de çalışmalar devam etmekte.

Fransa, Afganistan'daki birlikleri için Javelin kısa menzilli güdümlü tanksavar füze sistemi alıyor. 76 lançer ve 260 adet füze için USD 70,000,000 bedelli alım, FMS üzerinden gerçekleştirilecek.

Avustralya Hava Kuvvetleri, ilk 5 F/A-18F Super Hornet savaş uçağını 26 Mart günü teslim aldı. Kalan 19 uçak, 2011 yılına kadar teslim edilecek.

Esterline CMC Electronics firması, Şili Hava Kuvvetleri envanterindeki 1 adet C-130B ve 2 adet C-130H nakliye uçağının kokpit aviyonik modernizasyonunu gerçekleştirecek. Cockpit 9000 sisteminin kullanılacağı proje 15 ay sürecek.

Thales üretimi I-MAST entegre sensör mast sistemi, Hollanda'nın lojistik destek gemisi JSS'de kullanılmak üzere seçildi.

Brezilya'nın F-X2 savaş uçağı ihalesinde kararın 5 Nisan'da açıklanması bekleniyor. İhalede Saab Gripen NG, Dassault Rafale ve Boeing F/A-18E/F Super Hornet yarışıyor.

Lockheed Martin üretimi 2.75" lazer güdümlü roket sistemi olan DAGR, OH-58D Kiowa Warrior'dan test atışı gerçekleştirdi.

Rusya, Vietnam'a sattığı 6 adet Kilo sınıfı dizel elektrik tahrikli denizaltı için, bu ülkeye tam teşekküllü bir denizaltı üssü inşa ediyor. 1.8 Milyar Dolar karşılığı satın alınan denizaltılar ile Vietnam ilk kez bu kabiliyete sahip oluyor.


29/03/2010

1980 - 2010 Arasında Batan Savaş Gemileri - Güncellendi

Geçtiğimiz cuma günü, Güney Kore Deniz Kuvvetleri'ne ait Po Hang sınıfı bir korvet, henüz belirlenemeyen bir nedenle infilak edip, ikiye ayrılarak battı. Olayın, Güney ve Kuzey Kore arasındaki gerginliğini tırmandığı bir dönemde, iki ülke arasında savaşa neden olmasından endişe ediliyor.

Bu olay vesilesi ile, son 30 yılda savaş gemilerinin batması ile sonuçlanan olaylara bir göz atalım. Batma ile sonuçlanan olayların bir kısmı kaza (özellikle başka bir gemi ile çarpışma) iken, 1982 Falkland ve 1991 Körfez Savaşları da, muharebe ortamında, düşman saldırısı nedeni ile gerçekleşmiş.

Listede unuttuğum ya da yanlış verdiğim bilgiler için ekleme ve düzeltmelere açığım.


Güncelleme: Güncellemeler için sevgili Cem Devrim Yaylalı'ya teşekkürler.

26/03/2010

Gürcistan'da Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri'ne Bağlanıyor

civil.ge haber portalının bildirdiğine göre Gürcü Hükümeti, silahlı kuvvetler içinde bağımsız bir komutanlık olan Gürcü Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın lağvedilerek kara kuvvetlerine bağlı bir birlik haline getirilmesini öngören yasa tasarısını meclise sundu.

Tasarının amacı, kara ve hava kuvvetleri arasındaki eşgüdümün daha iyi sağlanması olarak belirtilmiş. Bütçe tasarrufu da ayrı bir saik olarak sunulmuş.

Gürcü Hava Kuvvetleri, 2008'deki Kafkasya Savaşı'nda ağır yara almış, belli başlı tüm hava üsleri bombalanmış, bir miktar sabit kanatlı (Su-25, L-29/39) ve döner kanatlı (Mi-8, Mi-24) uçağını kaybetmişti.

25/03/2010

Arjun: Büyük Bir Hayal Kırıklığına Doğru

Hint LiveFist savunma blogunda yayınlanan ve Hint Kara Kuvvetleri'nde görevli personelle yapılan mülakata yer veren makaleye göre, Hint ordusu yapılan testler sonucunda, ulusal kaynaklarla geliştirilen Arjun ana muharebe tankının ihtiyaçlarını karşılamadığını, eski bir tasarım felsefesinin ürünü olduğunu ve modern ihtiyaçlara cevap veremediğini belirtmiş. Arjun'un, vurucu gücünün belkemiğini teşkil edemeyeceğini vurgulamış.

Bu son derece ilginç bir gelişme, zira Arjun, Hindistan'ın üzerinde yaklaşık, dile kolay, 30 yıldır çalıştığı özgün bir ana muharebe tankı projesi. Projede çeşitli seviyelerde Alman ve Rus teknik desteği de alındı. Hindistan zaten tank üretim ve modernizasyonunda İngiltere kaynaklı bir altyapı ve tecrübeye de sahip (lisans altında üretilmiş Vickers Vijayanta tankı gibi).

Bütün bu birikim ve imkana rağmen Arjun tankı başarısızlığa uğramış görünüyor. Zaten Hindistan bir süre önce Rus T-90 tanklarını satın almış ve lisans altında üretmeye başlamıştı.

24/03/2010

Romanya ABD'den 24 Adet F-16 Almaya Karar Verdi

Romanya Savunma Yüksek Komitesi (Consiliul Suprem de Apărare a Ţării; CSAT), ABD'den 24 adet ikinci el F-16 alımına karar verdi. Önümüzdeki günlerde onay için Romen Meclisi'ne gelmesi gereken karar aslında, 2008 yılında ABD ile yapılan çok daha geniş kapsamlı bir pakedin, ekonomik sorunlar nedeniyle küçültülmesinden ibaret.

17/03/2010

Türkiye'nin Ana Muharebe Tankı İhtiyacı Hakkında Bir Uzman Görüşü

Aşağıdaki yazı, artık varolmayan Turkish Defence forumunda, "Kurmay" rumuzlu bir kullanıcı tarafından kaleme alınmıştı. Tank tasarımı ve bu tasarımı etkileyen konseptler ile ilgili son derece rafine ve berrak bir yazı olduğunu düşünüyorum. 2003 - 2004 civarında yazılmış olmasına rağmen halen güncelliğini korumakta, özellikle Altay projesinde prototip üretimi ve testine daha epey zaman olduğunu hesaba katarsak.

16/03/2010

Yonca Onuk, Birleşik Arap Emirlikleri'ne ilk MRTP'yi Teslim Etti

Jane's Navy International'in 15.03.2010 tarihli ve Richard Scott imzalı "UAE takes delivery of first interceptor" başlıklı haberine göre Yonca Onuk Tersanesi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Abu Dhabi Shipbuilding (ADSB) firmasına ilk MRTP-16 teknesini, 10 Mart günü teslim etti.

ADSB, BAE'nin Critical National Infrastructure Authority (CNIA) kurumu ile Şubat 2009'da imzaladığı yaklaşık USD 125,000,000 bedelli anlaşma ile, bu kuruma petrol platform ve tankerlerinin korunmasında kullanılmak üzere 34 adet yüksek süratli devriye botu teslim edecek.

12/03/2010

Bunu da mı Görecektik? F-16, QF-16 oluyor

ABD Hava Kuvvetleri'nin, emekliye ayırdığı savaş uçaklarını uzaktan kumandalı olarak uçurulan hedef uçağına dönüştürüp, tatbikat ve atış denemelerinde kullanması, bilinen, rutin bir uygulama. Bu şekilde tadil edilen uçaklara "Q" ile başlayan kod veriliyor. F-4, QF-4 oluyor, F-100, QF-100 gibi.

Bahar

    5 sene önce yazmıştım aşağıdaki kısa öyküyü. Bir edebiyat klubünün öykü yarışmasında ikincilik ödülüne layık görülmüştü. Baharın yavaş ama emin adımlarla yaklaşmakta olduğu bu günlerde, hatırlatmak istedim kendime ve okura, baharın her zaman göründüğü kadar hayat dolu olmayabileceğini...


Sen ne câmın mestisin âyâ kimin hayrânısın
Kendin aldırdın gönül n'oldun ne hâl olmuş sana [1]


Gözlerimi açtım, O'nu gördüm. O, karşımdaydı. Tam karşımda bana bakıyordu. Uzaktaydı, ama görebiliyordum O'nu. Kokusu burnuma kadar geliyordu: bahar gibi kokuyordu. Ne kuvvetli ne de zayıf, sıcağın ve akacak terlerin habercisi ve aynı zamanda o anı kutsayan bir koku.. Aynı bahar gibi, aynı gonca gibi, aynı kiraz çiçeği gibi... O bir kiraz çiçeği olmalıydı, baharın en güzel gününde açan, en güzel günde kendini gösteren ve en güzel günde gidecek olan. O, bahar gibi kokuyordu.

Yaklaştım; gözlerimden ikisine daha net görünmeye başladı, zaten görüntüsü kafamın içinde berraktı. Sislerin arasındaki varlığı ile kendine bir yer açıyordu. Beyaz dumanların arasında siyah elbisesi yeteri kadar çarpıcıydı, bakışları daha da çarpıcı, sersemletici, hapsediciydi. Daha da sersemletici olan ise, bunun için çaba sarf etmiyordu. O, olduğu gibi, saf ve temizdi. Boğazına kadar çamura batmış, paçavralar içinde bile olsa aynı büyüleyiciliği koruyacağına emindim. Kolları, bacakları olmasa, gözleri kör, dişleri noksan olsa, yüreği taş, rahmi çöl olsa yine de beni büyülerdi. Bundan, O'nun bahar olduğunu bildiğim kadar emindim. O, bahar idi, bahar gibi kokuyordu zira.

Daha da yaklaştım. Gözlerindeki yaşları gördüm. Gözlerine başka bir ışıltı veriyordu bu yaşlar. Hapis gibiydi sanki. Kurtarılmayı ve daha sonra korunmayı istiyor gibiydi; serbest bırakılmayı bekleyen damlalar söylüyordu bana bunları. Acı çekmek, yalvarmak bahara yakışmıyordu, sonbahara yaraşan şeylerdi onlar. Kurtarmalı, sahip çıkmalı, özüm gibi korumalıydım O'nu. Sevdiğim her şeydi O, değer verdiğim, inandığım her şey. Üzerine yemin edeceğim tek şey. Ama o gözyaşları... Yaralı bir ceylan gibiydi karşımda. Yaralanmaya, esir olmaya bile bir asalet katıyordu. Bahar gibi asildi, yaşamı müjdeleyen.

Elimi uzattım, tutmadı. Tutamayacak kadar güçsüzdü belki de. Gözyaşlarını sildim parmak uçlarımla. O kadar korkuyordum ki O'na dokunurken.. Dokunsam kırılıverecek, dokunmasam uçup gidecek gibiydi teni, varlığı. Kendimden tiksindim, utandım onun yanında. Güzelliğin, duruluğun, hayatın ve bahara dair her şeyin temsilcisi olan O'nun yanında ben, ölümlüydüm. O döngünün başlangıcı, ben sonuydum sanki. Hayat saçıyordu kokusuyla, bakışıyla; ben ise dünyadaki ve diğer alemlerdeki tüm güzellikleri sömüren bir asalak gibi hissediyordum kendimi...

Gözyaşlarını sildim, tozla kaplı teninde çamurdan izler bırakmıştı o şarap tadındaki damlalar. Narin boynunu uzattı, bana baktı. Ta gözlerimden ikisinin ardına indi bakışları. O an zaman söndü, mekan kayboldu. Ve ben esir oldum, O'nun esiri oldum, kokusunun, bakışlarının, teninin. O'na ait oldum. Hayat dilendim O'ndan. O ise bir anne gibi, şefkatle ve sessizce dinledi beni. Sadece baktı bana. Sessizce baktı. Ama ben çığlık çığlığa idim, hayat dilendim O'ndan, kokusunu daha fazla duymak istedim, tenine daha fazla dokunmak istedim. İçinde olmak istedim, içimde olmasını istedim. Saçını okşamak, dudaklarındaki şarabı tadmak istedim. Sahibi ve kölesi olmak istedim.

O ise sadece baktı bana, içime, ruhuma baktı.

Ve hiç sesini çıkarmadı. Sessizce hayatımı aldı. Çevresine saçacağı hayata kattı hayatımı. Ruhumu aldı, kokusuna kattı. Nurumu aldı, gözlerine kattı. Yüreğimi aldı, sıcaklığına kattı. Kanımı aldı, gözyaşlarına kattı. Beni aldı, kendine kattı. Öldürdü beni, bir başka hayat başlattı.

Tıpkı bahar gibi.

 
Yok bu şehr içre senin vasf ettiğin dil-ber Nedîm
Bir perî-sûret görünmüş bir hayâl olmuş sana [2]

[1]: Sen hangi kadehten sarhoş olmuşsun, acaba kime hayransın? Ey gönül, ona sen bağlandın, ne oldun, bu halin nedir?

[2]: Ey Nedim! Senin anlattığın gibi böyle güzel bir kadın bu şehirde yok. Olsa olsa sana bir perinin yüzü görünmüştür; bu kadar güzellik bir gerçekte değil, ancak bir hayalde var olabilir.

11/03/2010

Deprem Şili Deniz Kuvvetleri'ni (de) Kötü Vurdu

8.8'lik Şili Depremi, korkulandan daha az zaiyata sebep oldu, hele hele 6 şiddetindeki bir depremin Türkiye'de yarattığı şok ve yıkımı hesaba katarsak.

Bu depremden en çok zarar görenlerden biri kuşkusuz Şili ve Ekvador Deniz Kuvvetleri oldu.

http://www.youtube.com/watch?v=XzAEuIfn2zo&feature=player_embedded adresindeki videoda, Şili Deniz Kuvvetleri'nin en büyük üssünün uğradığı hasarla ilgili görüntüler var.

10/03/2010

Kolay Gelsin!

Bir kişinin emeğe ve emekçiye verdiği değerin en güzel göstergelerinden biridir "kolay gelsin" sözü.

"Emeğe ve emekçiye verilen değer" çok basmakalıp gibi, "her şeyin başı sağlık" gibi söylene söylene içi boşalmış, posası çıkmış bir şey, çakma solcular sağolsun.
Ama bu gerçekten önemli bir şey.

Söz gelimi alışveriş merkezinde yemeğinizi yediniz. Masalar arasında dolaşıp tepsileri toplayan o minyon tipli, ittiği servis arabası kendi boyunda kızı gördünüz. Sizin tepsinizi çöp poşetine sıyırdı, tepsiyi arabanın üstüne koydu. Bir başka posası çıkmış kelime olan empatiyi hissettiniz içinizde. Fazladan sempati bile olabilir hatta, daha da iyi olur hem. "kolay gelsin" dediniz, samimiyet ve içtenlikle.

Her birinin başlığı bir iki cümle tutan, ne anlattığı anlaşılamayan ve emperyalizm, oligarşi, emekçi ve benzeri kelimelerin rastgele kombinasyonlarından türetilmiş sözümona sol sözümsana tavşan boku kıvamında makaleler yazan, rakı masasında devrim yapıp şarap masasında yanındaki karı kıza sulanan solculardan daha gerçek bir solcusunuz. Solcu olmasanız bile. Sol nedir bilmeseniz bile.

Benim ciltlerce Marx, Engels bilmemne okumam mı gerekiyor arkadaşım? Satırlar tutan cümlelerle anlaşılmaz ve sırf bu yüzden önemliymiş gibi görünen ama aslında hiç bir şey anlatmayan cümleler mi kurmam gerekiyor ekonomiyi, toplumu, devleti anlamam için sol pencereden? Che'nin meşhur yarı kızgın yarı isyankar pozunu taşıyan rozeti şart mı veya 1 Mayıs'ta pankart mı taşımam gerekiyor? "Emek", "emekçi" kelimeleri solun babasının malı mıdır?

Bir gündelikçinin alın terine saygı duysam kızıl komünist mi olurum? Mesela geçen gün ofise temizliğe gelen hanım yanımdan geçerken ter kokusunu hissettim. Normalde çok rahatsız olduğum bir şeydir ama o kadının neden terlediğini düşününce...

Böyle güzel bir göstergedir "kolay gelsin" sözü... "Kolay gelmesini" dilersiniz karşınızdaki emekçiye; temizlikçi olsun, banka memuru, postacı ve sair "emek" harcayan kişiye (hayat kadınına "kolay gelsin" demek ilginç olabilir yalnız, bak şimdi aklıma geldi).

Keşke mümkün olsa da, ekranlarda, gazete ve dergilerde sol üzerine ahkâm kesen "aydın"ların gündelik hayatta çevrelerindeki çalışanlara tavırlarını gözleyebilsek.. Acaba kaçta kaçı o gerçek emekçilerle aralarında empati bağı kuruyor, acaba kaçı mesela "kolay gelsin"i içtenlikle söylüyor, o insanlarla arasında bir seviye, rakım farkı olmadığına içtenlikle inanıyor ve bunu hissettiriyor...

Böyle de zor bir şeydir "kolay gelsin"i içtenlikle, hakkını vere vere içini doldura doldura söyleyebilmek. söylemeden önce inanmanız gerekir çünkü...

ve gerçekten de her şeyin başı sağlıktır.

09/03/2010

Siyah Gri Beyaz Yenilendi

Siyah Gri Beyaz, uzun süredir "misafir" olduğu www.naval-database.com/blog.html adresinden, kendine ait bir alana taşındı. "The Naval Database Project" web sitesini kısa süre içinde yayına sokmayı planladığım için, blogun kendine ait bir alan ve hosting'e sahip olması gerekiyordu.

Öncelikle e-posta adresi değişti: Blogla ilgili soru, görüş ve eleştirilerinizi arda.mevlutoglu@siyahgribeyaz.com adresine gönderebilirsiniz.

Bu taşınma işlemi sonucunda, Blogger'ın sunduğu bazı işlevsel ve tasarım özelliklerini kullanabilmem mümkün oldu.

1. Sağ taraftaki panoda yer alan "Arşiv" bölümü artık çok daha kolay erişilebilen bir yapıda. Yıl ve ay bazında tüm yazılara kolayca erişmek artık mümkün.
2. Blog içinde arama yapmak için Google arama barı eklendi.

3.Takip ettiğim blog listesi yer alıyor. Bloglarda son yayınlanan yazılara ulaşmak mümkün.

4. Siyah Gri Beyaz'da yayınlanan son 10 okuyucu yorumu takip edilebiliyor.

5. Yazıların etiketleri (label) sağ taraftaki panonun en altında, otomatik olarak güncellenen bir liste halini aldı. Eski sistemde bu listeyi html kodunu elle düzenleyerek güncel tutuyordum.

Kısmetse yakında yeni bir logo da tasarlamak istiyorum.

Portekiz'de Ekonomik Kriz ve Tip 214'ler

Reuters'in haberine göre, Yunanistan'la birlikte ekonomik krizle boğuşan bir diğer Avrupa ülkesi, Portekiz, krizden çıkış için acil ekonomik önlem paketi açıkladı. Taslak plana göre kamu harcamalarında büyük kısıntılara gidilecek, savunma alımlarında 40%'a varan kesinti öngörülüyor.

Bu konunun Papanikolis ile ilgisi ise şu: İnşası tamamlanan ancak Yunan Deniz Kuvvetleri tarafından kabul edilmeyen Papanikolis'in üçüncü ülkelere satışı söz konusu idi ve bu satış ile ilgili olarak en muhtemel adayların başında Portekiz'in adı telaffuz edilmekteydi. Halihazırda Tridente sınıfı ve Tip 214 "muadili" iki adet Tip 209PN modeli denizaltıyı hizmete almaya hazırlanan Portekiz'in, orijinal tedarik planında opsiyon yer alan üçüncü Tip 209PN olarak, Papanikolis'i alabileceği değerlendirilmekteydi. Zira alt sistem ve genel tasarım bakımından Tip 214 ile Tip 209PN arasında neredeyse hiçbir fark bulunmuyor; ülke bazındaki bazı özelleştirmeler hariç (Ayrıca bkz: "Yunanistan İki İlave Denizaltı Sipariş Ediyor", "Greek Submarine Force").

2004 yılında denize inen Papanikolis Kiel tersanesinde, 2007 - 2008 arasında denize inen Pipinos, Matrozos ve Katsonis ise Skaramanga'da kızakta beklemekte. Zaman Yunan Deniz Kuvvetleri'nin aleyhine işlemekte ve iflasın eşiğindeki Yunan ekonomisi sorunun çözümüne hiç de katkı sağlayabilecek gibi görünmemekte.

04/03/2010

Lan n'oldu?

Biz ta eskiden beri bu sularda yüzer idik
Bu ormanı sever idik, bu kuşları dinler idik
Biz ta eskiden beri, biz burda bir avuç insan
Biz birbirimizden habersiz aynı şiiri yazar idik
Aynı şarkıyı söyler idik, aynı duvara işer idik
Derken; bir sabah erken
Haymana ovasında bir garip kuş öterken
Lan n'oldu
Derken; bir sabah erken
Dağlarına memleketin bahar gelmişken
Lan n'oldu be, lan n'oldu be, lan ne bu be
Lan n'oldu
Derken; bir sabah erken
Havada bulut yok ta ya bu ne dumanken
Lan n'oldu
Derken; bir sabah erken
Dağlarına memleketin bahar gelmişken
Lan n'oldu be, lan n'oldu be, lan ne bu be
Lan n'oldu
Derken; bir sabah erken
Birbirimizin yüzüne bakamaz olduk mu ne
Lan n'oldu be, lan n'oldu be
Lan ne bu be, lan n'oldu be
Derken; bir sabah erken
Sevdiğimiz yanımızda yumuşacık uyurken
Lan n'oldu
Derken; bir sabah erken
Birbirimizi böyle manyak gibi severken
Lan n'oldu be

03/03/2010

Tarihi Photoshop'lamak!

Hava Kuvvetleri Komutanlığı resmi web sitesinde her hafta Cuma günü, Haftanın Fotografı köşesinde, Türk Hava Kuvvetleri'nde uçmuş ya da uçmakta olan bir uçak ya da helikopterin fotografı yayınlanıyor.

Geçtiğimiz Cuma günü bu köşede, F-100 Super Sabre savaş uçaklarının kol uçuşu sırasında çekilmiş bir fotografı yayınlandı.

Ancak fotografta çok vahim bir sorun vardı: Fotograflar tahrif edilmiş, gövdelerindeki kod numarası "Photoshop" yardımıyla silinmişti (Bu arada, konuyu gündeme taşıyan sevgili Kürşad Albayraktar'a teşekkürler)

02/03/2010

Toplum Mühendisliği 101

Darbe, cunta, darbe, Ergenekon, cunta, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, faşizm, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, faşizm, cunta, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, faşizm, darbe, Ergenekon, cunta, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, faşizm, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, faşizm, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, faşizm, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, faşizm, cunta, faşizm, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, cunta, darbe, cunta, faşizm, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, Ergenekon, cunta, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, faşizm, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, faşizm, cunta, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, faşizm, darbe, Ergenekon, cunta, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, faşizm, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, faşizm, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, faşizm, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, faşizm, cunta, faşizm, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, cunta, darbe, cunta, faşizm, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, Ergenekon, cunta, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, faşizm, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, faşizm, cunta, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, faşizm, darbe, Ergenekon, cunta, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, faşizm, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, faşizm, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, cunta, darbe, faşizm, darbe, darbe, cunta, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, faşizm, cunta, faşizm, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, cunta, darbe, cunta, faşizm, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, Ergenekon, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe, faşizm, darbe, darbe, darbe, darbe, darbe,

Sonuç?

1. Neredeyse genlerine işlemiş olan korku ajite edilerek önce felç edilmiş ardından yönlendirilmiş bir yürütme,

2. Tüm refleks ve önalma kabiliyeti bozulmuş bir devlet mekanizması,

3. Toz duman ve korku ortamında tepki koyma ve algılama kabiliyeti dumura uğratılmış, yönlendirmeye açık hale getirilmiş bir kamuoyu.

Not: İşbu yazının ilham kaynağı, http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?id=18342912 adresindeki, "reverse angel" rumuzlu yazarın yazısıdır.

01/03/2010

Far East Military Aviation Monitor: February 2010


China warns US over future Taiwan arms sales
Honeywell Forms Joint Ventures for China's C919 Plane
Indo-China Air Force Joint Exercise in 2012
ST Engg arm wins RSAF contracts worth $363m
Taiwan still wants F-16 C/D fighter jets, submarines
Bilateral training strengthens American, Japanese ties
IAF plans joint drill with China
Future of Chinese naval helicopter
RSAF extends BAE air grading contract
PLA Air Force pushes forward logistics training reform
Despite China, US says Taiwan air force needs help
Taiwan air force needs help to combat military rival China
Singapore Air Force Picks ST Aero
ST Aero wins two contracts from Singapore air force
US, Thailand, Singapore officials to begin Cope Tiger 2010
JASDF officers visit Pacific Air Commandos
Taiwan Defence And Security Report Q1 2010
Air Power Aus: China's Secret Fleet of Stealth Fighters
UAE eyes South Korean T-50 jets
Taiwan air force to get 3 helicopters from Europe
Korea Needs In-flight Refueling Tankers
Iron Fist deepens US, Japanese bond
4 F-22A stealth fighters fly to US Kadena base in Okinawa
JF-17 and PLAAF
Advances in PLA C4ISR Capabilities
S. Korea gets first early warning plane
Bangladesh wants to buy fighters, helicopters and maritime patrol aircraft
US-China Today: China air force much improved though still lagging
Taiwan air force to get 3 helicopters from Europe
Uruguay Says It Has Found Stolen RMAF Jet Engines
Indonesian Air Force to purchase 16 Super Tucano fighters
Israel's IAI seeks to make planes in Asia
Singapore Airshow News
China's Taiwan Stance May Damage US Defense Firms
Pakistan Eyes Acquisition of Chinese Training Aircraft
RSAF displays G550 AEW platform for first time
Aermacchi expects Singapore AJT decision by end-April
F-50 and M-346 face off in Singapore trainer bid
Taiwan helicopter deal tests Sino-EU ties
War of Words Over Arms Sales to Taiwan
Thai Air Force Begins Gripen Training
China's air force builds world's highest airports
USA okays Black Hawks for Taiwan, Beijing mulls sanctions