16/10/2009

Güney Kore F-15K'larının Başına Gelenler...


Güney Kore Hava Kuvvetleri, yedek parça sıkıntısından dolayı yeni envantere aldığı son teknoloji ürünü F-15K' Slam Eagle savaş uçaklarının bakım onarımında "cannibalization"(*) uygulamasına başlamış.

Habere göre uçaklar için ihtiyaç duyulan yedek parçaların ancak 16% kadarı sağlanabilmekteymiş. Bu oranın normalde 70 - 80% olmasının gerektiği belirtilmiş.F-15K uçakları için 2006 yılında 39 kez "cannibalization" işlemi uygulanmışken bu sayı 2007'de 203'e, 2008'de 350'ye çıkmış. Normalde yasak olan bu uygulama, ihtiyacın aciliyeti nedeniyle üst komutanlık emri ile yürürlüğe geçirilmiş. Herhangi bir zamanda 5 - 6 arası uçağın, yedek parça noksanlığı nedeniyle yerde kaldığı bildirilmiş.

İbretlik...

(*): Cannibalization: İngilizce "yamyamlık" anlamına gelen bu kelime, havacılık sanaayinde de kullanılan bir terim. Yedek parça sıkıntısı çekildiği durumlarda ya da durumun aciliyetine binaen, bir uçaktaki faal durumdaki yedek parçanın (elektronik aksam, hidrolik, mekanik parça vb), parçaya ihtiyaç duyan uçağa takılması. Böylelikle bir uçak, bir ya da daha fazla uçağın uçması için yedek parça kaynağı olarak kullanılmak üzere feda edilmiş oluyor.

Güney Kore - F-15K durumunda, uçağın oldukça yeni ve güncel bir model olması nedeniyle, yedek parça kaynağı olarak kullanılan F-15'in envanterden düşmesi gerekmeyebilir. ABD'den yedek parça akışı normal seyrine ulaştığında bu uçaklar da tekrar havalanabilirler. Ancak bu, durumun ilginçliğini değiştirmiyor.


New Fighter Jets Chronically Short of Spare Parts

Faced with a shortage of spare parts for its newest F-15K fighter jets, the Air Force is resorting to stripping components from one jet and putting them into another to keep them flying.

According to documents the Air Force submitted to Grand National Party lawmaker Kim Jang-soo, who heads the National Assembly's Defense Committee, the rate of availability of new spare parts for F-15K fighter jets was 16 percent last year, compared to between 70 to 80 percent for other fighter planes.

The so-called "concurrent spare parts" or CSP rate shows how much out of a year's worth of spare parts in inventory can be used immediately. Sixteen percent is spectacularly low.

Instead, the Air Force has resorted to cannibalizing other F-15K jets.

Instances of cannibalization rose from 39 cases in 2006 to 203 in 2007 and 350 in 2008. Cannibalization is prohibited, but authorization can be given by the top echelon when there is no other option, enabling the Air Force to maintain an operation rate of more than 80 percent for the F-15Ks. But at any given time, five to six of the jets remain grounded because components are missing.

The Air Force cites a lack of forecasts of "components needs" because it claims to be in the early stages of deploying F-15Ks, and blames manufacturer Boeing for failing to hand over the relevant information.

"Cannibalization will decrease with time as we gain more experience operating the F-15Ks, being able to forecast the potential shortage of different components," an Air Force spokesman said. He claimed cannibalization was common in air forces around the world.

But one former Air Force general said, "Cannibalization involves used parts, and when it comes to something as intricate as a fighter jet, a major malfunction could result."

englishnews@chosun.com / Oct. 14, 2009 12:15 KST

http://english.chosun.com/site/data/html_dir/2009/10/14/2009101400826.html

Hiç yorum yok: