Ben Kimim?

1980 yılında Çorum'da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Çorum'da tamamladıktan sonra 1999 yılında girdiğim İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği bölümünden 2003 yılında ikincilikle mezun oldum. Aynı sene yine aynı üniversitenin Makina Mühendisliği Sistem Dinamiği ve Kontrol Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans eğitimime başladım, tez aşamasında kaldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden ise, Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları bölümünden yüksek lisans derecesi aldım.

2004 yılından bu yana savunma sanayii sektöründe çalışmaktayım. Armed Forces Communications and Electronics Association (AFCEA), Proje Yönetim Derneği (PYD), Makina Mühendisleri Odası (MMO) ve İstanbul Teknik Üniversiteliler Birliği üyesiyim.

Askeri konular, siyaset ve tarih hep en önde gelen ilgi alanlarım olageldi. Çocukluğumdan beri gazete kupürü, ansiklopedi, dergi ve daha sonrasında internet olmak üzere, ilgi alanlarıma giren konular ile ilgili bulabildiğim tüm kaynakları toplamaya; üniversite yıllarından bu yana da not almak, veritabanı tutmak, makale yazmak ve tartışma forumlarına katılmak sureti ile paylaşmaya çalışıyorum. Savunma teknolojileri, savunma ve güvenlik politikaları ve askeri tarih başlıca araştırma konularım. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, mühendislik yolunu seçmiş şahsım için hep ukte olarak kaldı. Hevesimi, bu konularla ilgili okuma yaparak gidermeye çalışıyorum.

Edebiyatta Rus klasikleri ve bilim - kurgu tutkunuyum. Aziz Nesin'in kitaplığımda özel bir yeri vardır.

Savunma sanayii, havacılık ve ulusal güvenlik alanlarında Air International, Air Forces Monthly, Aviation News, Savunma ve Havacılık, SavunmaSanayi.net, ACIG.org, EurasiaCritic, Marine & Commerce, Savunma Sanayii Müsteşarlığı Savunma Sanayi Gündemi gibi basılı ve çevrimiçi dergilerde yayınlanmış makalelerim bulunuyor. Air International dergisi Türkiye muhabiriyim.

İngilizce ve Almanca biliyorum, Dostoyevski aşkına heves ettiğim Rusça'mı ilerletmek arzusundayım. Ankara'da yaşıyorum. Bir melekle evliyim. Melek gibi de bir oğlumuz bir de kızımız var.


Arda MEVLÜTOĞLU
www.ardamevlutoglu.com
arda.mevlutoglu@siyahgribeyaz.com