13/10/2011

Kısa Kısa...

İspanya, emekliye ayırdığı Conejera sınıfı karakol botlarından birini Senegal'e, diğerini de Mozambik'e, tanesi 137 Dolar'a (Yüzotuzyedi) sattı. İspanyol Deniz Kuvvetleri'nde 1981 ile 1982 yılları arasında hizmete giren botların deplasmanı 85t. 20mm Oerlikon baş top ile donatılan botlar iki adet MTU Bazan V16 dizel motoru ile tahrik ediliyor ve 1,200nm menzile sahip. Senegal P31 Conejera, Mozambik ise P32 Dragonera'yı satın aldı.

Gabon, deniz kuvvetleri için önümüzdeki 5 yıl içinde beş adet korvet ve kıyı karakol gemisi (Offshore Patrol Vessels; OPV) almayı planlıyor. Hafif firkateyn / korvet sınıfı bir ya da iki gemi ile iki ya da üç adet 400t sınıfı OPV alımı için bütçe hazırlığı yapılmakta.

Güney Afrika Hava Kuvvetleri, envanterdeki 9 adet C-130B / C-130BZ nakliye uçağının ömrünü 2020 - 2030 arasına kadar uzatmak için iyileştirme projesine başlamaya karar verdi. İyileştirme programının içinde yapısal tadilat ile bazı kritik alt-sistemlerin ve muhtemelen aviyonik birimlerin yenilenmesi yer alacak.

Fas Deniz Kuvvetleri, ilk SIGMA sınıfı korveti 10 Eylül günü hizmete aldı. 613 bordo numaralı ve SIGMA 10513 tasarımı Tarık bin Ziyad'ı, SIGMA 9813 tasarımı daha küçük iki korvet takip edecek. Hollandalı Damen Schelde firmasının Vlissingen tersanesi'nde inşa edilen gemiler için Şubat 2008'de 824 milyon Dolarlık bir sözleşme imzalanmıştı.

ABD, terörizm ve korsanlıkla mücadele için üç Afrika ülkesinde insansız hava aracı (İHA) üssü kuruyor. Söz konusu üslere ev sahipliği yapacağı belirtilen ülkeler Somali, Yemen ve Etiyopya. Gana'nın da adı bir başka muhtemel ev sahibi olarak geçmekte.

Çin, Cezayir'e, bu ülkenin hava kuvvetleri envanterinde bulunan Rus yapımı MiG-29'ların yerini almak üzere modern savaş ve L-39'ların yerini almak üzere de eğitim uçakları satmak için girişimlerde bulunuyor. Bu kapsamda Çin'in Aviation Industry Corporation of China (AVIC) firması yetkilileri, sene içinde çeşitli defalar Cezayir'i ziyaret etti, askeri ve sivil yetkililerle bir araya geldi.

Güney Afrika hükümeti, Afrika kıtasının en güney ucundaki Arniston kenti yakınlarında kurulu Oversberg Test Merkezi'ni, askeri ve sivil uydular için bir fırlatma üssüne dönüştürmeyi planlıyor.

Afrika'nın güneyinde bulunan ülkelerin hava kuvvetleri, 20 - 28 Ağustos tarihleri arasında, havadan insani yardım harekâtı eğitimine yönelik olarak "Blue Cluster" tatbikatını icra ettiler. Tatbikata Angola bir adet Il-76 Candid nakliye uçağı; Botsvana bir adet Airbus Military C-212, iki adet BN Islander hafif nakliye uçağı, bir adet Bell 412 ve iki adet Eurocopter AS 350 genel maksat helikopteri; Zimbabve iki adet K-8 eğitim / hafif saldırı uçağı, bir adet C-212 nakliye uçağı ve bir adet Agusta Bell 412 genel maksat helikopteri; Güney Afrika ise iki adet Saab JAS-39 Gripen, iki adet BAE Systems Hawk Mk120 savaş uçağı, bir adet Douglas C-47TP, bir adet Lockheed Martin C-130, iki adet C-212, üç adet Cessna Caravan nakliye uçağı ile dört adet Denel Oryx genel maksat helikopteri ile katıldı.

Gana, Çin'e sipariş ettiği iki adet karakol botunu sene sonuna doğru teslim almaya hazırlanıyor. Chemle ve Ehoo olarak adlandırılan 46m'lik botlar, Çin'in Poly Technologies Incorporated (PTI) firması tarafından Quigdao tersanesi'nde inşa ediliyor.

Hiç yorum yok: