29/09/2006

Çin, Kürtler'e Destekle Tehdit Etti mi?

100% eminim ki politika uygulayıcılarımızın (asker, istihbarat, dışişleri bürokrasisi) Çin'deki kardeşlerimiz ile ilgili çeşitli eylem planları, vizyonları bulunmaktadır. Ancak Türkiye'deki hakim siyasal vizyon dünyayı halen Soğuk Savaş'taki gibi çift kutuplu (.ie "biz" vs "onlar") olarak algılamaya devam ettiğine ve roket, uzay vs konularında Çin ile işbirliği yaptığımıza göre uygulamada bir şey yoktur. Çünkü biz işbirliği yaptığımız ülkenin bir yandan altını oymanın nasıl bir şey oldğunu maalesef tam olarak bilmiyoruz. Bilsek de uygulayacak irademiz yok.

28/09/2006

Güney Afrika'ya EMB-145 Erieye HEİK Sistemi

Flight Global'in haberine göre son yıllarda hızlı bir modernizasyon faaliyeti yürüten Güney Afrika, havadan erken ihbar ve kontrol (HEİK) uçağı tedariğini tartışıyor. HEİK uçağı ihtiyacının gerek EEZ (Economic Exclusion Zone) gerekse 2010 Olimpiyat Oyunları güvenliği çerçevesinde gündeme geldiği belirtilmiş. HEİK için gündemdeki aday, Embraer EMB-145 platformu üzerindeki Ericsson Erieye sistemi.

13/09/2006

Project Get Out And Walk

The image “http://www.ejection-history.org.uk/PROJECT/Martin_Baker/001neg1.jpg” cannot be displayed, because it contains errors.
Bugün rast geldiğim bir araştırma sitesi. Uçuş mürettebatı kaçış sistemlerinin teknik ve görsel bilgilerinin ve havacılık tarihindeki acil durum kaçış ve fırlatma vakalarına dair kayıtların tutulduğu bir site. Amatör bir ruhla ve profesyonel bir disiplinle hazırlandığı belli. Bazı kayıtlarda hatalar göze çarpsa da, genel olarak oldukça başarılı bir veritabanı.

09/09/2006

Lübnan ve Türkiye İçin Önemi


Lübnan'ın Türkiye açısından öneminin son dönemde bilhassa iki olaydan sonra çok daha fazla arttığını düşünüyorum. Bu iki olay da:

1. GKRY'in AB üyeliği,

2. Türkiye'nin enerji alanındaki -Bakü-Tiflis-Ceyhan projesinin hayat geçmesiyle sembolik olarak vücut bulan- artan önemi.

Açmak gerekirse,

Kıbrıs adası Levant'ın eşiğinde ve Anadolu'nun hemen altında, çok ilginç bir pozisyonda bulunmakta. Aynı anda hem bir ileri karakol (popüler deyimiyle "asla batmayacak bir uçak gemisi") hem de bir düğüm noktası durumunda.

06/09/2006

Asker Göndermek ya da TSK Dünyanın Kaçıncı En Güçlü Ordusu?


"Adriyatik'ten Çin Seddi'ne" kadar olan bölge Türkiye'nin doğal ilgi alanı olarak görülmüştür değil mi? Özellikle SSCB'nin yıkılışından sonra, 90'ların ortalarında yoğun biçimde dillendirilen bir vizyon.

Türkiye bu coğrafyadaki herhangi bir bölgede tek başına, herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan askeri, istihbari, psikolojik ya da ticari harekata girişebiliyorsa, TSK da ilk 10 içerisinde yer almaya hak kazanır.

Bir ülke ordusunu, ulusal menfaatlerinin kapsadığı bölgede herhangi bir noktada istediği gibi bağımsızca, tüm imkanlarını eşgüdüm içinde seferber edebiliyorsa o tarz listelere girebilir.

05/09/2006

Bulgaristan'da Gripen Avantajlı

Daha önce Bulgaristan'ın yeni savaş uçağı ihtiyacı kapsamında İsveçli Saab'ın yaptığı Gripen teklifini aktarmıştım. Air-Attack'ın haberine göre ihalede Gripen oldukça avantajlı konumda:

Avustralya'da Nükleer Denizaltı Tartışmaları

Avustralya'dan The Age adlı haber sitesinde yer alan makaleye göre, Avustralya Savunma Bakanlığı'ndaki denizaltı tedarik dairesi başkanı Amiral Peter Briggs ve ülkenin önde gelen savunma analistlerinden Allan Behn'in hazırlayıp başbakan John Howard'a sunduğu raporda, Avustralya'nın bölgesindeki krizlere daha çabuk müdahale edebilmesi için nükleer tahrikli denizaltılara yönelmesi tavsiye ediliyor.

Muhalefet lideri Kim Beazley ise Avustralya'nın nükleer tahrikli denizaltılara sahip olmasına şiddetle karşı çıkmakta. Dolayısıyla olayın siyasi yönü de ağırlık kazanmakta.

04/09/2006

Rus Deniz Kuvvetleri'nin Yeni Karakol Botu

Rus Deniz Kuvvetleri'nin yeni karakol botu olan Proje 21630 tipi Buyan sınıfı 101 Astrahan, 1 Eylül Cuma günü St Petersburg'da düzenlenen törenle hizmete girdi. Düşük radar kesit alanına sahip tasarımı ile dikkat çeken bu yeni tip karakol botundan Rus Deniz Kuvvetleri için toplam 10 adet üretilecek. Buyan sınıfı botlar Hazar Filosu'na bağlı olarak Hazar Denizi'nde görev yapacak.

Proje 21630 Buyan sınıfı botların envantere girmesi, enerji hatlarının güvenliği bağlamında jeostratejik ağırlık merkezinin Hazar havzasına kaymasının bir uzantısı olarak görülebilir. Zira Rus Deniz Kuvvetleri'nin Hazar filotillası bugüne kadar geri planda kalmış ve atıl durumda idi.

Recep Tayyip Erdoğan... Quo Vadis?

"Kavga adamı" genelde mücadele eden, liderlik eden insanlar için, ekseriye devlet adamları için söylenir. Ancak bence Tayyip Erdoğan da bir kavga adamı, ama kelime anlamı olarak kavgaların adamı olduğu için. Siyasi kariyeri hep ateşli tartışmaların, gerilimlerin içinde geçmiş. Kavgaların ya odağında ya safında (ama ön saflarda) olmuş. Milli Görüş hareketinden İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığına, oradan AKP'nin kuruluşu ve başbakanlığına kadar geçen süreç hep "kavga, gürültü, patırtı" içinde geçmiş. İngilizce tabiriyle controversial bir siyasi kimliği var.