19/11/2008

Sukhoi ve MiG Birleşiyor (mu?)

Flight Global'in haberine göre, iki Rus askeri havacılık devi Sukhoi ve MiG, OAK (Объединённая авиастроительная корпорация - United Aircraft Corporation; Birleşik Uçak Şirketi) çatısı altında tek bir birim meydana getirecek şekilde birleşiyorlar. Habere göre yeni birimin başına halen Sukhoi'nin yöneticisi olan Mihail Pogosyan getiriliyor.

2006 yılında, dönemin Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle bir devlet teşekkülü olarak kurulan OAK, askeri ve sivil, insanlı ve insansız hava araçlarının tasarım, üretim ve bakım - destek faaliyetlerini yürüten firmaları bünyesinde toplayan bir çeşit üst yapı.

RSK MiG, son zamanlarda pek de iyi günler geçirmiyor. Firmanın yüksek meblağlara ulaşan borçları, Cezayir satışının bir faciaya dönüşmesi nedeniyle zedelenen prestiji ve satış miktarlarının düşük olması, bu Rus havacılık devini ciddi bir krize sürüklemişti.

Her ne kadar yüksek derecede olası olarak görünse de, birleşme haberinin henüz bağımsız kaynaklar tarafından teyit edilmediğini hatırlatmak isterim. Sene sonuna kadar bu konuda OAK'dan resmî bir açıklama gelebilir.

14/11/2008

Kafama Takılan Şeyler #2

Takımyıldızlar... Geçen gün Zeitgeist the Movie'yi izliyordum. Belgesel - filmin ilk bölümü Hz İsa - Hristiyanlık üzerine idi. Burada takımyıldızlara değinilen bir bölüm vardı: Balık burcu, Kova burcu vesaire...

Daha sonra National Discovery'de Mısır Piramitleri ile ilgili bir belgesel izlerken (bu arada bu piramitlerle ilgili kaç tane belgesel çekildi çok merak ediyorum) Orion takımyıldızından bahsettiler.

Şimdi açık bir gecede, gökyüzüne baktığımda parlak / sönük bir sürü yıldız görüyorum. Ben kafama göre, aynı bulutları değişik değişik şekillere benzetiyormuş gibi, birinin "koyun" dediğine "hayır o süt içen bir keçiye benziyor" diyebileceğim gibi, 5 yıldızı bir araya getirip "ahan da Orion takımyıldızı" dyen antik elemana "hayır kör müsün, bak şurada bir yıldız daha var, onu da eklersen tam bir şempanzeye benziyor, bence bu Şempanze Takımyıldızı'dır" diyemez miyim?

Antik çağlarda yaşayan insanlar bir araya gelip bir fikir birliğine mi varmışlar, bir konferans neyim mi yapmışlar yıldız haritalarına dair? Neden "Balık", "Kova", "Oğlak" vs? Neye göre? Ve dahası bu şekiller ve isimler neye göre ve nasıl evrensel bir nitelik taşıyor?

04/11/2008

DCNS, SMX-23 ve SMX-24 Denizaltı Tasarımlarını Tanıttı

Fransız DCNS tersanesi, EuroNaval 2008 askeri deniz sistemleri fuarında, kıyı suları muharebelerine uygun olarak geliştirdiği SMX-23 Andrasta ve SMX-24 denizaltı tasarımlarını sergiledi.

SMX-23, DCNS tarafından bir süredir çeşitli fuarlarda maketleri sergilenen bir konsept tasarımdı. Bu tasarımı en son Kuala Lumpur'daki DSA 2008 fuarında inceleme fırsatı bulmuştum.

Kafama Takılan Şeyler #1

Fransız müzik kanalı MCM'i izlerken farketmiştim ilk olarak. Fransız kaynaklı müzik klipleri başlarken ilk bir kaç saniyede, genelde ekranın sağ alt köşesinde bir logo ya da isim yazıyor; klibi hazırlayan ajansın ismi olabilir. Ama bu uygulama sadece Fransa kaynaklı kliplerde var, ara sıra Yunan müzik kliplerinde de görüyorum. Hani bizim kliplerde yönetmen, ajans, sponsor falan klibin sonlarına doğru ekranda görünür ya, Fransız kliplerinde bu marka / isim / logo her ne ise, sadece klibin ilk bir kaç saniyesinde görünüyor.

Neden böyle? Fransız Sinema - TV geleneği midir bu?