19/11/2008

Sukhoi ve MiG Birleşiyor (mu?)

Flight Global'in haberine göre, iki Rus askeri havacılık devi Sukhoi ve MiG, OAK (Объединённая авиастроительная корпорация - United Aircraft Corporation; Birleşik Uçak Şirketi) çatısı altında tek bir birim meydana getirecek şekilde birleşiyorlar. Habere göre yeni birimin başına halen Sukhoi'nin yöneticisi olan Mihail Pogosyan getiriliyor.

2006 yılında, dönemin Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle bir devlet teşekkülü olarak kurulan OAK, askeri ve sivil, insanlı ve insansız hava araçlarının tasarım, üretim ve bakım - destek faaliyetlerini yürüten firmaları bünyesinde toplayan bir çeşit üst yapı.

RSK MiG, son zamanlarda pek de iyi günler geçirmiyor. Firmanın yüksek meblağlara ulaşan borçları, Cezayir satışının bir faciaya dönüşmesi nedeniyle zedelenen prestiji ve satış miktarlarının düşük olması, bu Rus havacılık devini ciddi bir krize sürüklemişti.

Her ne kadar yüksek derecede olası olarak görünse de, birleşme haberinin henüz bağımsız kaynaklar tarafından teyit edilmediğini hatırlatmak isterim. Sene sonuna kadar bu konuda OAK'dan resmî bir açıklama gelebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder