31/08/2009

28/08/2009

Eksileri Artıya Çevirmek...

Ali Akurgal'ın aktardığı bir hikaye...

... Adamın biri bir kazada sağ kolunu kaybetmiş. İçine kapanmış. Yakınları müzik dinlemeye, kitap okumaya, çiçek yetiştirmeye yönlendirmişler, olmamış, olmamış. Sonunda, bir “uzakdoğu yakın savaş teknikleri” hocasının içine kapananlara yardımcı olduğunu duymuşlar, ona gitmişler.

27/08/2009

Haftalık Bakış #13: Yunan Hava Kuvvetleri 2009 ve Sonrası – 2

Yunanistan'ın güncel savunma tedarik ve modernizasyon faaliyetlerini incelediğim çalışmamın, hava kuvvetleri projeleri ile ilgili bölümünün ilk kısmını geçen hafta bu köşede sizlerle paylaşmıştım. Bu haftaki yazımda, elektronik harp ve özsavunma sistemleri, EMB-145H HEİK projesi ile ileri jet eğitim uçağı tedarik programı ile ilgili bölümleri kaleme aldım. Önümüzdeki hafta nakliye uçağı, arama & kurtarma helikopteri, İHA programları ve mühimmat tedarik çalışmalarını aktaracağım.

Söz konusu çalışmayı tamamladığımda en kısa süre içince siz SavunmaSanayi.net okurlarının dikkatine sunacağım.

26/08/2009

Uygur Türkleri Hakkındaki Bilgi Talebim IV

Bıkmadan devam ediyorum... Buradaki iş bitince sıra siyasi partilere gelecek zira...


Başvuru Tarihi: 26.08.2009 / Başvuru Sayısı: 243049

Sayın yetkili,

31.07.2009 tarih ve 214912 sayılı bilgi edinme başvuruma, başvurumun üzerinden 15 iş gününden fazla süre geçmiş olmasına rağmen bir yanıt alamamış bulunuyorum.

Başvurumun içeriğindeki soruların yanıtları ve başvurumun akıbeti ile ilgili tarafımına bilgi iletilmesi hususunda,

gereği için ilginize arz ederim.

Mehmet Arda MEVLÜTOĞLU20/08/2009

Fair Game

Ünlü ABD'li gazeteci ve yazar Bob Novak, 18 Ağustos günü beyin kanserinden vefat etti.

Ünlü ABD'li aktris Naomi Watts, 2010'da gösterime girecek "Fair Game" (Adil Oyun) adlı sinema filminde başrolü Sean Penn ile paylaşacak.

Bu iki alakasız gibi görülen haberin aslında son derece çarpıcı bir ortak noktası var: Yakın tarihin en ilginç siyasi skandallarından biri.

6 - 7 yıl öncesine dönelim:

19/08/2009

Haftalık Bakış #12: Yunan Hava Kuvvetleri 2009 ve Sonrası

Yeni Nesil Savaş Uçağı Projesi

Yunan Hava Kuvvetleri’nin (YHvK) en belirgin özelliklerinden biri de, hizmete giren muharip uçak tiplerinin çeşitliliğidir. Bir dönem aynı anda Mirage F1, Mirage 2000, F-4, F-5, F-16 ve A-7 uçaklarını bir arada kullanmış YHvK, 1996 Kardak Krizi’nden sonra yürürlüğe koyduğu geniş çaplı askeri modernizasyon programı dahilinde hava kuvvetlerine özel önem verdi.

1997’den bu yana gerek modern muharip uçak, gerekse yeni nesil güdümlü füze ve bomba projeleri çerçevesinde hem yeni alım hem de modernizasyon projeleri bir arada yürütülmekte. Bu kapsamda,

15/08/2009

Çerçevenin Dışında Düşünmek

Fox TV'de yeni olduğunu sandığım bir yarışma programına takıldı gözüm.. Vatan Şaşmaz sunuyor, iki yarışmacı var. 3 x 3 şeklinde yerleştirilmiş 9 tane büyük kutu içinde de ünlüler. Bildiğimiz XOX oyununun biraz tadil edilmiş bir halini oynuyorlar.. Yarışmanın ünlülerinden biri de CenkErdem çifti idi. Vatan Şaşmaz ile CenkErdem arasında bir ara şöyle bir muhabbet geçti:

11/08/2009

TDzK Modernizasyon Projeleri Hakkında

Defence Technology International dergisinin Ağustos 2009 sayısı henüz elime geçti. Dergide Andy Nativi imzası ile yayınlanan "Power Supply" başlıklı makalede Türk Deniz Kuvvetleri'nin modernizasyon ve tedarik programları ile ilgili bilgiler var.

Makaleye göre MilGem projesinin ikinci gemisi Büyükada'nın silah ve sensör donanımı Heybeliada'nınkinden farklı olacak. Heybeliada ve Büyükada'nın denemeleri ile geri kalan 6 geminin seri inşasının başlaması arasında uzun bir test süreci yer alacak. Heybeliada 2011'den önce hizmete girmeyecek. Bu yaklaşım, TDzK'nın daha fazla satın almadan önce test et" konseptinin bir uzantısı.

TF-2000 projesinde ise tasarım çalışmalarının 2011'de bitirilmesi, iki adet gemiyi kapsayan Batch I paketi için sözleşmenin 2014 yılı içinde imzalanması ve bu iki geminin 2021 ve 2022'de hizmete girmesi; üç gemiyi kapsayan Batch II paketinin ise 2023 - 2028 yılları arasında hizmete girmesi öngörülüyor.

Tasarım detaylarının çok azının bilindiğinin vurgulandığı projede gemilerin 32 hücreli Mk41 VLS lançer sistemi, ESSM ve SM-2 füzeleri, iki adet DSH helikopteri, 127mm baş top, gemisavar füze ve hafif torpidolarla donatılacağı belirtilmiş.

Makalede ayrıca, 16 adet 400t sınıfı karakol botunun inşasını kapsayan Yeni Tip Karakol Botu projesinin tamamlanmasından sonra, hizmetteki eski Alman Jaguar tipi hücumbotların yerini almak üzere yeni tip bir hücumbot için de çalışmalara başlanacağı bildirilmiş.

03/08/2009

Kafkasya Savaşı: Bir Yıl Sonra

Gürcistan’ın ayrılıkçı Güney Osetya’ya düzenlediği askeri harekât ile başlayan ve Rusya’nın müdahalesi ile büyüyen savaşın üzerinden bir yıl geçti. 2008 7 Ağustos’unu 8 Ağustos’a bağlayan gece Gürcü birlikleri, tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmiş olan Güney Osetya’daki birliklere hava ve topçu taarruzu başlatmış, akabinde çatışmalar, yamaçtan yuvarlanan kar topuun çığa dönüşmesi misali tüm Gürcistan’a yayılmıştı.
5 gün süren savaşı yakından takip etmeye çalışmıştım. Şahsen bu çatışmayı “Kafkasya Savaşı” olarak adlandırmayı tercih ediyorum, her ne kadar savaş tüm Kafkaslar’a yayılmamış olsa da.


Alenia, Avioane'yi Satın Almaktan Vazgeçti

Romanya'nın devlete bağlı havacılık şirketi Avioane'nin, İtalyan Alenia tarafından satın alınması gündemdeydi ve bir süredir iki firma arasında görüşmeler devam ediyordu. Romanya kaynaklı son gelen haberlere göre Alenia görüşmelerden çekilmiş. Gerekçe, İtalyan şirketin, Avioane'nin borçlarını devralmak istememesi. Daha önce de şirketin Çek Cum. Aero Vodochody'ye satışı gündemdeydi ancak görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Yanılmıyorsam Alenia'nın Avioane teklifi, İtalyan HvK Tranche I EF-2000'lerinin Romanya'ya düşük bedelle satışını da kapsamaktaydı.

02/08/2009

Güney Kore KF-X Projesi’nde Önemli Değişiklikler

Doğu Asya’nın yükselen gücü Güney Kore, 2001 yılında başlattığı KF-X (Korean Fighter – X) 5. nesil taktik savaş uçağı projesinde önemli değişiklikler yapmaya hazırlanıyor.

Güney Kore Hava Kuvvetleri’nin 2020’lerden itibaren vurucu gücünün belkemiğini oluşturacak KF-X’in, en son teknoloji ürünü silah ve sensörler donatılması ve stealth özelliklerinin tüm rakiplerinden daha gelişmiş olması hedefleniyordu.