29/07/2008

Foreign Military Sales (FMS) Nedir?

En son 30 adet yeni F-16 alımı sırasında ABD'nin bu uçakları ancak "Kıbrıs Şartı" ile birlikte satmayı kabul ettiği iddiaları yer aldı basınımızda. Yıllardır TAI fabrikasından çıkan her F-16'nın aslında ABD'nin malı olduğu, ABD'nin izni olmadan vidalarının bile değiştirilemeyeceği, çoğunlukla abartılı şehir efsanesi katkılı hikayelerle anlatıldı. Bu hikayelere karşı ulusal gururumuz da "biz aslında F-16'nın kalıbını döküp ondan daha iyi uçak yaptık", "bizim mühendisler F-16'yı 3 kat geliştirdi" türü karşı-saldırılarla korundu. Halbuki bütün bunlar, FMS adı verilen bir sistemden haberdar olunmadan, bilgi sahibi olmadan yapılan yorumlar.

10/07/2008

Turkish Surface to Surface Rocket and Missile Systems - II

Makalemin ikinci bölümü... Bu kısımda envantere giren orta ve uzun menzilli topçu roketi sistemleri (MLRS, T-300 Kasırga) ile TÜBİTAK - SAGE'nin roket projelerini inceledim.

Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde taktik füze sistemleri, güncel projeler ile geleceğe yönelik tahmin ve öngörülerimi içeren sonuç kısımları yer alacak.

08/07/2008

İlk Resimlerim...

Evin derinliklerinde, bir çantanın içindeki ilkokul defterimin arasında buldum aşağıdaki resimleri. Gazete ve kitap sayfalarına çizdiklerimi saymazsam, düz beyaz boş bir yaprağa çizdiğim ilk resimler. 1987 Eylül’ünde, Side’deki tatilimiz sırasında bir akşam ailece gittiğimiz restoranda can sıkıntısından peçete üzerine çizmiştim onları. Görür görmez o akşamı ve çizerken neleri düşündüğümü hatırlayıverdim.

1987 Eylül’ü... Challenger mekiği bir sene önce infilak etmiş, Sovyetler Birliği daha dağılmamış, İran – Irak Savaşı devam ediyor, Türk Milli Takımı şerefli yenilgiler döneminin zirvesinde, F-16 projesi yeni başlamış, ilkokula başlamama kısa bir süre kalmış, Side daha keşfedilmemiş ufacık bir yer...


Karargahın üzerinde dalgalanan bayrakta beceriksizce çizilmiş Gamalı Haç, bunun bir Nazi binası olduğunu gösteriyor. O zamanlar gece vaktini tasvir etmek için hep bayrağımızdaki gibi Ay Yıldız çizerdim. Nöbetçi kulübesinin yanı başında, miğferi başından çıkmış asker, yerde ölü yatıyor. Karargahın içinde iki komutan akşam yemeği yiyorlar. Uçağın tipine, kanat uçlarındaki füzelere bakılacak olursa F-16 projesinden bir hayli ilham (!) almışım. Kanat altı yakıt tanklarını da ihmal etmemişim! (Muhtemelen onları da bomba sanıyordum)Askerin teçhizatı... Soldan sağa sırayla: Kasatura kılıfı; üzerinde kamuflaj desenleriyle birlikte, kasatura, el bombası; pimini unutmamışım, TSK Armasının beceriksiz bir taklidi, palaska ve takılı su matarası, miğfer...


Favorim... Yukarıdaki çizimde bombalanan Nazi Karargahı'nın mutfağı.. Şişelerin üzerindeki Gamalı Haç'a bakılacak olursa hayal dünyamdaki Nazilerin damak zevki oldukça genişmiş! Çeşit çeşit "Nazi içkisi"nin yanı sıra, o gece Side'deki restoranda gördüğüm deniz mahlûkatından etkilenmiş olmalıyım ki, akrep-benzeri bir yaratığı da mutfağa dahil etmişim. Yazık, başlarına bomba düşüyor ama Herr Generaller nelerin peşinde!
Rafların üstündekiler de muhtemelen ekmektir. Şimdi hatırlayamadım.