22/07/2005

Yokosuka MXY7 "Ohka"Ohka (Japonca "Kiraz Çiçeği"), bir ülkenin çaresizliğe düştüğünde neleri göz önüne alabileceğinin en dramatik, en çarpıcı örneklerinden birisi olarak tarihte yerini almıştır. Havacılık bilimi ve tarihi açısından fazlaca ses getirmiş, çığır aşmış, öncülük yapmış bir tasarım değildir. Ancak son derece "özel" bir yeri vardır bu tasarımın.

Zira Ohka, insanlı bir füzedir.

14/07/2005

Önleyici Saldırı ve PKK

Önleyici Saldırı, hiç bir zaman onu uygulayan devlet için kolay olmamıştır. Çünkü işin çok karışık siyasi, hukuki ve toplumsal boyutları vardır. Saldırıdan önce ince düşünülmüş ve iyi planlanmış bir kamuoyu yaratma faaliyeti yürütülmeli, karşılaşılabilecek uluslararası baskılara karşı çeşitli eylem planları hazırlanmalı, zemin yoklama çalışmaları yapılmalıdır. Tüm bunlar o kadar sessiz, derinden ve çabuk yapılmalıdır ki, sonuçta gerçekleşecek saldırı gerçekten tehdidi oluşmadan önleyebilsin (zamanlama tutturulsun)

12/07/2005

Genel Maksat Helikopteri İhalesi

Genel maksat helikopteri ihalesi ile ilgili DefenseNews'da çıkan haber-analiz.. İhalenin iki önde gelen adayından (S-70 ve NH-90), Black Hawk daha avantajlı olarak değerlendirilmiş..


Firms Eye New Turk Contest

Ankara Seeks 32 Utility Copters for $500M

By UMIT ENGINSOY, WASHINGTON And BURAK EGE BEKDIL, ANKARA

Turkish procurement officials said they will open international bidding this fall to buy a batch of 32 utility helicopters, worth around $500 million, to meet the military’s new requirements.

Some European and U.S. helicopter manufacturers likely will compete in a fresh Turkish contract contest as Turkey’s procurement authorities busy themselves with final touches on competition rules.