23/05/2005

İtalya; Avrupa'nın Gerçek Hasta AdamıThe Economist'in son sayısının kapak konusu İtalyan ekonomisi ile ilgili ve seçilen başlık da bir o kadar çarpıcı.. İnsan ister istemez "nereden nereye" diyor; ben şahsen "keser döner sap döner, gün gelir hesap döner" diyorum..The real sick man of Europe; Italy

Italy's economy is stagnant, its businesses depressed--and its reforms moribund

19/05/2005

İsrail ve Joint Strike Fighter


İsrail ve havacılık endüstrisi ile ilgili son derece ilginç ve ibret verici (olması gereken) bir makale.. İsrail'in Joint Strike Fighter projesindeki bazı kritik teknoloji unsurlarına erişimi ABD tarafından engellenmişti. Buna gerekçe olarak da İsrail'in ABD'nin çıkarlarına aykırı şekilde bazı ülkelerle (Çin) işbirliği yapması ve bazı önemli ABD silah teknolojilerinin bu ülkelere izinsiz aktarılması gösterilmişti.

18/05/2005

Turkey Asks U.S. Firms To Help Improve Ties


By BURAK EGE BEKDIL, ANKARA And UMIT ENGINSOY, WASHINGTON

Turkey’s defense procurement office has informally asked top U.S. arms suppliers to help Ankara mend its deteriorating ties with Washington, Turkish officials said.

In April, Murad Bayar met in Ankara with senior officials from Lockheed Martin, Boeing and Raytheon. Bayar heads Turkey’s main defense procurement office, the Undersecretariat for Defense Industries, or Savunma Sanayi Mustesarligi (SSM).

17/05/2005

KAI T-50 Golden Eagle

Testlerine devam edilen T-50 eğitim uçağı için güzel bir sürpriz... Güney Kore'yi ziyaret eden Brezilya Hava Kuvvetleri komutanı Luis Carlos da Silva, ülkesinin T-50 Golden Eagle'in hava-yer ve hava-hava kabiliyeti eklenmiş versiyonunu (F-50) almak istediğini açıklamış..16/05/2005

China Sets 2020 Growth Goal

            (CNN) -- Chinese President Hu Jintao says China aims to lift the size of its economy to $4 trillion by 2020 -- effectively quadrupling its gross domestic product of five years ago.

            A $4 trillion economy would give China's 1.3 billion people a per capita income of $3000 by 2020, compared with about $1230 now.

            Hu, delivering the keynote address at the Fortune Global Forum in Beijing, said the 2020 target was a "formidable challenge" that would require an uphill battle.

"Sharkey" Ward'dan Hava Savaşı Temel Kaideleri

Falkland Savaşı esnasında İngiliz görev gücüne bağlı HMS Invincible'daki 801 No'lu Sea Harrier filosu komutanı David "Sharkey" Ward'ın yazmış olduğu "Sea Harrier Over the Falklands" isimli kitabının ekler bölümünde, bu savaştaki hava muharebelerinin krokileri ve genel hava muharebesi esasları bulunmakta. Şu an için resim upload imkanı bulunmadığından, başlangıç olarak yazarın, çok nitelikli kariyeri boyunca edinmiş olduğu tecrübeleri ışığında kaleme aldığı hava muharebesinde uyulması gereken kuralları aktarıyorum. David Ward, Falkland Savaşı'nda Pucara, Mirage V Dagger ve C-130 Hercules olmak üzere 3 Arjantin uçağı düşürmüş ve bazı askeri tarihçiler tarafından kişilik ve yetenek bakımından RAF'ın 2. Dünya Savaşı'ndaki aslarına benzetilen bir pilot. Ward bir süre önce, kendisi gibi Harrier pilotu olan oğlu ile birlikte ikili kol uçuşu yapmış ve bu haber havacılık çevrelerinde oldukça ilgi çekmişti. Kendisi hakkındaki ilginç bir başka bilgi ise, Türk asıllı eşi ile birlikte Marmaris'te yaşıyor oluşu.

11/05/2005

İran ve Yeni Denizaltıları

Basına yansıyan haberlerde İran'ın yeni denizaltılar üretmeye başladığı bildirilmekte.. İlk bakışta klasik (konvansiyonel) denizaltı gibi algılanıyor ancak bence gereçkte durum böyle değil. İranlı komutanların alışkanlıkları burada da kendini göstermiş ve sistemlerin kabiliyetleri aşırı abartılarak gözdağı verilmeye çalışılmış izlenimini edindim.

İran bir süredir "Midget Submarine" olarak da tabir edilen mini denizaltılar üretmekteydi. İlk olarak 2000 senesinde kamuoyuna gösterilen Sabehat-15 denizaltısıyla su üstüne çıkan bu çalışmalarda Kuzey Kore'nin hatırı sayılır desteği olduğu tahmin ediliyor.

06/05/2005

K-8 Karakorum (JL-8) Eğitim Uçağı


ABD ambargosunun kalkması ve bu ülkeye kullanılmış ve/veya yeni F-16 satışının gündeme gelmesinden bir süre sonra Pakistan, Çin ile ortak geliştirdiği K-8 Karakorum eğitim uçağı ortak üretiminden vazgeçti. Pakistan Aeronautical Complex (PAC) olası bir F-16 modernizasyonu projesine odaklanmış durumda, ancak K-8 için parça üretimine devam edecek.

K-8, FC-1 (JF-17) Thunder ile birlikte havacılık alanında Çin ile birlikte yürütülen en önemli projelerdendi. PAC'ın K-8 montajından vazgeçme kararını almasına sebep olarak, uçağın hizmete girmesindeki yavaşlık ve üretim hattının ekonomik olmayacağı belirtiliyor.

05/05/2005

Karadeniz Havzası'nda Küresel Güç MücadelesiSovyetler Birliği'nin yıkılması, Karadeniz bölgesindeki güç dengelerini alt üst etti. Bölgeye kıyısı olan Sovyet uydusu ülkeler, özellikle Bulgaristan, Romanya, Moldova gibileri yüzlerini Batı'ya çevirerek istikameti NATO-AB olarak belirlediler, kabaca 10 yıl gibi bir sürede Atlantik kampının üyeleri olma seviyesine ulaştılar. Güneydoğu Karadeniz'de ise Gürcistan - Azerbaycan ekseni tercihini yaptı, Ukrayna'da tercih yapıldı ve/veya yaptırıldı. Geldik günümüze.. Rusya Karadeniz'de çok küçük bir alana sıkıştı, bölge ülkeleri üzerindeki etkisini (influence) teker teker kaybetmekte, askeri güç bakımından da bölgede üstünlüğü Türkiye - NATO'ya kaptırmış durumda..

Japan, EU Agree To Work Jointly for East Asia Security

By BROOKS TIGNER, BRUSSELS
Worried about Beijing’s growing military strength, Japan is pressing the European Union not to lift its ban on weapon exports to China. Tokyo also seeks a permanent seat on the United Nation’s Security Council to counterbalance China’s influence within that body — a position the European Union says it supports.

04/05/2005

Türkiye ve Stratejik Hava Savunması: Değişen Konseptler ve İhtiyaçlar

Türkiye'nin hava savunma sisteminde, özellikle yüksek irtifa - uzun menzil klasmanında ciddi bir açık olduğu su götürmez bir gerçektir. Ancak bu açığın sebebi araştırılırken ortam ve şartlar göz önünde bulundurulmalıdır, bilhassa 1990'lı yıllardan önceki şartlar.

Soğuk Savaş döneminde bir kanat ülkesi olan Türkiye'ye yönelik yegane tehdit Varşova Paktı'ndan geliyordu. Bu tehdit daha ziyade uzun menzilli ağır bombardıman uçağı şeklindeydi (Tu-95, Tu-16, Tu-22 vs), 1990'lı yıllara kadar uzun menzilli cruise füzesi teknolojisi gündemde değildi. Türkiye'nin anılan bombardıman uçağı tehdidine karşı savunması da NATO'ya entegre uzun mesafe radarları ve erken uyarı sistemi, yüksek irtifa hava savunma füzeleri ve av - önleme uçaklarından oluşmaktaydı. Eskişehir'deki komuta kontrol merkezi, NADGE hava savunma radar ağı, F-102, F-104 gibi sistem ve platformlar mevcut tehdide karşı etkili ve yeterli savunma oluşturabilecek bir yapı teşkil ediyorlardı (F-102 Delta Dagger'ın ABD haricindeki yegane kullanıcıları Yunanistan ve Türkiye'dir).

Şehir Savaşlarında Anti Tank Taktikleri: Çeçenistan Örneği

Aralık 1994'te başlayan I. Çeçenistan Savaşı'nın ilk ayında Rus kuvvetleri 225 tank ve zırhlı araç kaybettiler. Bu kayıp, Rusya'nın harekatta kullandığı zırhlı araç sayısının %10'una tekabül etmektedir.

03/05/2005

"Tanker Savaşları"


“Tanker Savaşları”, İran Irak savaşı'nın daha ziyade 1984 - 1987 arasındaki periyodunda cereyan eden ve iki tarafın karşılıklı Basra Körfezi'ndeki petrol trafiğine saldırılarının gerçekleştiği döneme verilen isim... Bu dönem, İran - Irak savaşı'nın etkilerinin küresel ölçeğe genişlemesine ve savaşa dolaylı da olsa büyük güçlerin müdahil olmasına sebep olmuştur. Tanker Savaşları sırasında ayrıca dünyadaki petrol fiyatları hatırı sayılır ölçüde artmıştır.

İlk olarak Irak, mayıs 1981'de Basra Körfezi'nin büyük kısmını tek taraflı olarak açık bölge ilan etmiş ve buraya giren tüm gemileri vuracağını ilan etmiştir. İran için hayati öneme sahip petrol nakliyatı bu bölgeden gerçekleşmektedir, bu nakliyatın devamı İran'ın korkunç maliyetleri bulan savaşı finanse etmesi için gereklidir. 1981'den 1984'e kadar olan safhada Irak tarafından daha ziyade kısıtlı ölçekte saldırılar gerçekleşmiş, bazı İran petrol platformları ve limanları vurulmuştur.

Ejderhanın Zerafeti

Eğer uzaylılar gerçekten varlarsa, gerçekten uygarlığımızı inceliyorlarsa ve bu yazıyı da okuyorlarsa onlara tavsiyem (eğer şimdiye kadar başlamamışlarsa) insanlığı araştırma ve inceleme çalışmalarına batı yarıküreden başlamaları, doğuyu sonraya, hatta epey sonraya bırakmalarıdır. Çünkü güneşin doğduğu topraklara yaklaştıkça paradoksların, fenomenlerin sayısı artacak, içinden çıkılmaz gibi görünen durumlar bırakın anlamayı, görmeyi bile zorlaştıracaktır. Araştırıcının yerküre boyunca belli bir yol boyunca doğuya doğru attığı her adım, ironik bir biçimde, algısını ve insan uygarlığını anlama kabiliyetini karanlıklara biraz daha yaklaştıracaktır. Diğer gezegenleri bilmiyorum ama bizim dünyamızda doğu ezberlerin bozulduğu yer, aynı anda hem düğümlerin hem de çözümlerin kaynağı…

Ejder ve Kaplan - III: Çin'in J-10 Projesi (2)
(Source: Frost & Sullivan; issued May 27, 2004)

By Michel Merluzeau, Frost & Sullivan
Recent pictures obtained by Frost & Sullivan show the new J-10 combat aircraft more closely than ever before. At first look, the aircraft is very impressive, particularly when compared to previous generation Chinese built types. However, one must be cautious about the true extent of Chinese "original" content in this aircraft, as many experts of the Chinese military have extensively elaborated upon in the past.

We have examined the aircraft and its capabilities internally, as well as in previous articles, roughly equivalent to an F-16C, the FC-10 is China’s hope to achieve independence in the production of advanced combat aircraft and may have export potential in the next 5-6 years.
Such a program however has significant repercussions for the Chinese industry as a whole. The advanced technologies developed for and used on this aircraft have propelled the Chinese industry in a new technology era, and will most likely lead to the acceleration of several new programs in the area of weapon systems, payloads and sensors.

01/05/2005

Ejder ve Kaplan - II: Tayvan'ın Özgün Savaş Uçağı

… Ve Kaplan

Bir ada devleti olan Tayvan’daki hava üslerinin dağılımına bakmak bile bu ülkenin uyguladığı genel stratejiyi anlamak için yeterlidir. Ülkedeki 18 hava üssünden sadece iki tanesi doğu kıyısında konuşludur.

Tayvan’ın esas stratejisi, ülkeyi olası bir Çin saldırısından korumak ve Tayvan Boğazı’nın güvenliğini sağlamaktır. Ancak bu ülkenin karşılaştığı en büyük sorun içinde bulunduğu izolasyon durumu ve bu izolasyonun savunma yapısına negatif etkisidir. Uluslar arası camia Çin’in temsilcisi olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ni tanımaktadır. Bunun bir uzantısı olarak süregelen ambargo ve / veya satış kısıtlamaları modern silah sistemlerinin envantere alınmasını güçleştirmiştir. Bu durumun neticesinde Tayvan bazı sistemleri, gelişen ekonomik ve teknolojik altyapısının elverdiği ölçüde yurt içinde geliştirme yoluna gitmiştir. Bu çalışmaların en başta gelen ürünleri Ching Kuo savaş ve AT-3 eğitim uçakları ile Sky Sword I / II / IIA ve Hsiung Feng füzeleridir.